Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Gmina Żarki przoduje w inwestycjach.

Gmina Żarki przoduje w inwestycjach.

Żarki w pięćdziesiątce gmin, które najwięcej wydają na inwestycje w przeliczeniu na 1 mieszkańca.  W 2010 r. wydatki inwestycyjne na mieszkańca gminy wyniosły 2 132 zł. W województwie śląskim na wyższych pozycjach są tylko Wisła, Szczyrk, Ustroń.

Rzeczpospolita opublikowała ranking gmin, które wydają najwięcej na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca. Zestawienie powstało na podstawie danych Ministerstwa Finansów za 2010 r. Pod uwagę brano przede wszystkim informacje o wydatkach inwestycyjnych i wydatkach na zakupy jednostek budżetowych. Ranking odzwierciedla inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Żarki znalazły się na 47 miejscu wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Z województwa śląskiego w 50 znalazły się tylko Wisła - 4060 zł na mieszkańca, Szczyrk - 2 927 zł na mieszkańca, Ustroń - 2311 zł na mieszkańca, Żarki – 2132 zł na mieszkańca.
- W Polsce jest 597 gmin miejsko-wiejskich i 306 gmin miejskich to daje łącznie 903 jednostki. Żarki znajdują się na 47 miejscu angażujących znaczne środki na inwestycje wśród 903 samorządów. To jest to naprawdę wielki sukces – mówi burmistrz Klemens Podlejski. –  W pięćdziesiątce nie ma żadnej innej gminy z północnej części województwa śląskiego.

Poziom inwestycji w poszczególnych gminach jest bardzo zróżnicowany . Gmina Żarki od kilku lat skutecznie inwestuje w infrastrukturę służącą mieszkańcom. W ub. roku oddano do użytku Aktywne Centrum Zdrowia, rozpoczęto modernizację dróg na Osiedlu 600-lecia,  modernizację domu kultury, kontynuowano prace przy gimnazjum.  Zakończono modernizację miejskiego stadionu, budowę wielofunkcyjnego budynku w Suliszowicach oraz zrealizowano szereg mniejszych zadań inwestycyjnych.
W tym roku wydatków majątkowych też jest sporo: kontynuacja dróg na Osiedlu 600-lecia, budowa kanalizacji w Żarkach i Wysokiej Lelowskiej, zagospodarowanie terenu wokół  basenu, modernizacja ul. Piłsudskiego, drogi Czatachowa – pustelnia, ul. Wschodniej w Jaworzniku. Kontynuowane były prace przy gimnazjum, które już teraz funkcjonuje i uczniowie mają zajęcia w nowym obiekcie.  Trwa termomodernizacja dwóch innych obiektów: przedszkola w Żarkach i szkoły podstawowej w Przybynowie.  Powstały nowe drogi: ul. Kolejowa w Ostrowie, położono asfalt na Czarce i przedłużeniu ul. Kukuczki.

Poniżej w załączeniu zestawienie oraz adres, pod którym znajduje się tekst w dzienniku Rzeczpospolita http://www.rp.pl/artykul/659360.html


08

CZE

2011

1173

razy

czytano