Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Odpust leśniowski w National Geographic.

Odpust leśniowski w National Geographic.

Grzechów odpuszczenie, modlitwa, ale i kolorowy jarmark przed bramą kościoła. Tak w skrócie wygląda odpust. Właśnie ten temat jest przedstawiony w czerwcowym wydaniu czasopisma National Geographic. Zdjęcia wykonał polski fotoreporter, mieszkaniec Częstochowy Jacenty Dędek.

„Odpusty. Gdzie odpust, tam i rozpust, czyli Polska w obiektywie” – taki tytuł  nosi tekst opatrzony fotografiami Jacentego Dędka. Fotograf doskonale zna jurajskie bezdroża. W latach 90. XX współpracował z wieloma tytułami lokalnej i ogólnopolskiej prasy. Jest specjalistą w zakresie fotografii reportażowej i portretowej. Jurę zna, jak własną kieszeń. Jest autorem wielu zdjęć poświęconych temu regionowi. Od lat pasjonuje go temat odpustów. Za interesujący uznali go także redaktorzy czasopisma National Geographic. Jest to najbardziej znany na świecie amerykański tytuł prasowy. Jego charakterystyczną cechą jest żółta obwódka i twardy, "książkowy" grzbiet. Oprócz artykułów o krajobrazach, historii czy kulturze rozmaitych miejsc na Ziemi, magazyn publikuje doskonałej jakości fotografie i jest uważany za jedno z prekursorskich czasopism w dziedzinie foto-dziennikarstwa. Już w latach 20. XX wieku magazyn publikował kolorowe fotografie, w owym czasie bardzo rzadkie.

W czerwcowym magazynie możemy poczytać o odpustach, które na stałe wpisały się w polski pejzaż. Wśród opublikowanych zdjęć jedno przedstawia odpust w sanktuarium leśniowskim.  Warto zajrzeć do tego numeru. Tym bardziej, iż przed nami uroczystości odpustowe. W dniu 2 lipca – rekoronacja Figury Matki Bożej Patronki Rodzin, a w dniu 3 lipca uroczysta msza odpustowa.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

22

CZE

2011

1019

razy

czytano