Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Rycerska Drużyna w akcji jeszcze przed wyjazdem na Grunwald.

Rycerska Drużyna w akcji jeszcze przed wyjazdem na Grunwald.

Rycerska Drużyna Miasta Żarki rozpoczęła sezon rycerski. Od maja organizowała liczne pokazy walk rycerskich na okolicznych zamkach przygotowując się do kilku dużych przedsięwzięć w tym sezonie.

Pierwszym z nich było uczestnictwo i pomoc w organizacji zaprzyjaźnionemu bractwu Bożogrobców z Chorzowa Przemarszu w Metropolitalnej Paradzie Historycznej i w aktywnym uczestnictwie w II Zjeździe Rycerstwa Chrześcijańskiego i Pokazie Oręża Europejskiego w dniach 11-12 czerwca w Chorzowie w Parku Etnograficznym. Bractwo wystawiło tam ponad 20 osobową reprezentację w tym rycerzy pieszych i konnych. W barwach Żarek występowało 5 rycerzy konnych i ponad 7 rycerzy pieszych a także giermkowie i damy dworu. W czasie turniejów jakie zostały tam rozegrane członkowie bractwa zdobyli czołowe miejsca – Przemysław Tabaka zajął pierwsze miejsce w turnieju bojowym rycerzy XIII wiecznych,  Karol Stepuch zwyciężył w turnieju zapasów średniowiecznych a Dariusz Sadowski zajął pierwsze miejsce w turnieju łuczniczym. W trakcie turnieju jak i w końcowej bitwie wspaniale zaprezentowała się nasza konnica w sile 5 rycerzy konnych.

A już teraz rycerze przygotowują się do uczestnictwa w jednej z większych imprez plenerowych na Śląsku w V Bytomskiej Nocy Świętojańskiej, rycerze jako statyści będą uczestniczyli w  dniu 2 lipca w sobotę o godz. 20.00 w wyjątkowym spektaklu – operze Straszny Dwór Stanisława Moniuszki w reżyserii Feliksa Widery. Będzie to wielka gala z okazji objęcia przez Polskę Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej i zakończenia Prezydencji Węgier. Gala z udziałem artystów Opery Śląskiej oraz wielu zaproszonych gości. VIPów nie zabraknie również na widowni, organizatorzy spodziewają się w Bytomiu bowiem przedstawicieli najwyższych władz państwowych Polski oraz Węgier. Wszyscy razem będziemy świętować, a wyjątkowy wieczór zakończy magiczny pokaz fajerwerków i sztucznych ogni.

Warto dodać, że Straszny dwór to najsłynniejsza obok „Halki” polska opera narodowa, napisana ku „pokrzepieniu serc”. Dumka Jadwigi, aria Stefana z kurantem pt. „Cisza dokoła”, aria Skołuby „Ten zegar stary”, chór prząśniczek oraz mazur z IV, aktu to najsłynniejsze fragmenty dzieła Moniuszki. (więcej informacji na www.opera-slaska.pl). A zaraz po tym rycerze szykują się na wyjazd na pola Grunwaldu.

(przygotował: Janusz Nowak, fot. RDMŻ)


28

CZE

2011

977

razy

czytano