Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

„Piękna wieś województwa śląskiego”

„Piękna wieś województwa śląskiego”

Celem konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego” w roku 2007 jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pobudzenie aktywności gospodarczej, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń, a także kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.

Konkurs obejmuje trzy kategorie;
  • najpiękniejsza wieś
  • najpiękniejsza zagroda wiejska ( musi to być posesja o funkcjach gospodarstwa rolnego będącego miejscem zamieszkania i pracy)
  • najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zgłoszenie przez gminę udziału do 10 czerwca 2007r. W tym roku Gmina Żarki uczestniczyła w 3 kategoriach:
Ostrów zgłoszony był jako najpiękniejsza wieś, zagrodą wiejską była zagroda państwa Pietruchów z Jaworznika, natomiast przedsięwzięcie odnowy wsi to Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych.
Główną nagrodą w konkursie jest kwota pieniężna, i tak: 17 tys. dla zwycięzcy w kategorii piękna wieś, 8 tys. najlepszy projekt odnowy wsi, 3 tys. dla najpiękniejszej zagrody.

W dniu 10 sierpnia w Gminie Żarki gościła komisja konkursowa z Katowic. Pierwszym punktem była wizyta w zagrodzie p. Pietruchów w Jaworzniku. Potem przejechali do Ostrowa, tam sołtys wsi Marek Prugar wspólnie z radnym Henrykiem Świerdzą, prezesem OSP Ostrów, Ostrowiolinkami, a także mieszkańcami przywitali komisje chlebem i solą.
Wizytacja, przedstawiciele gminy na czele z burmistrzem Miasta i Gminy Klemensem Podlejskim, radnym, sołtysem, zespołem Ostrowiolinki przesiedli się na wóz konny i przejechali na plac przy remizie, tam strażacy z OSP wykonali pokaz strażacki tzw. ściąganie „kota z drzewa” czyli pudełka w którym znajdowały się kwiaty z bibuły wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich. Następnym punktem był przejazd do Maciejówki, gdzie komisja miała egzamin ze znajomości życia na wsi otrzymali certyfikat za zdany egzamin. Po nim odwiedzili Kozią Zagrodę oraz agrogospodarstwo u Strusia. Dzięki pomysłowości mieszkańców Ostrowa komisja była ciągle zaskakiwana czymś nowym i zapewne się nie nudziła. Przykładem tego mogą być starsze mieszkanki Ostrowa, które zatrzymały wóz i poczęstowały komisje drożdżówką, natomiast kobiety z KGW wręczyły pajdy chleba ze smalcem żeby komisja na głodniaka nie zwiedzała pięknego Ostrowa. Cyganka wraz z kominiarzem czekali także na komisję, aby im powróżyć, była także prezentacja ostrowskich trojaczków.
Po wszystkich atrakcjach przejechali do zagrody p. Sieprawskich gdzie była biesiada, tam spróbować można było „kwaśnicy po Ostrowsku”, swojskich wędlin, chleba tatarczucha, były także tradycyjne pieczonki.
Komisja obejrzała także prezentację multimedialną Ostrowa, oraz zagród edukacyjnych. Podczas biesiady śpiewały także Ostrowiolinki.
Mamy nadzieję, iż komisja zapamięta nasza gminę a finał konkursu odbędzie się w Ostrowie.


(przygotowała: Anna Stodółkiewicz, fot. Agnieszka Skorek)

14

SIE

2007

1729

razy

czytano