Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Zakończenie Leśniowskiego Jubileuszowego Roku Rodzin.

Zakończenie Leśniowskiego Jubileuszowego Roku Rodzin.

W Sanktuarium Leśniowskim 19 sierpnia odbyła się uroczystość zakończenie Jubileuszowego Roku Rodzin. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą celebrowaną przez Abpa Stanisława Nowaka Metropolitę Częstochowskiego. Na placu klasztoru przed ołtarzem polowym można było zobaczyć wystawę zdjęć upamiętniających koronacje figurki Matki Bożej Leśniowskiej sprzed 40 lat. W trakcie odbyła się również autorska prezentacja wybranych książek o Leśniowie oraz promocja Albumu koronacyjnego (przez Pracowników Instytutu Pamięci Narodowej i Ojców Paulinów). Po mszy świętej popołudniowej został zaprezentowany dokumentalny film pt. „Cudowny Leśniów”. Na zakończenie tłumy „pielgrzymów” oglądało galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.


(przygotowała: Agnieszka Skorek, fot. Anna Stodółkiewicz)


Troszkę historii:

ZESPÓŁ LUDOWY PIEŚNI I TAŃCA "MAZOWSZE"
Stworzenie zespołu śpiewno tanecznego narodziło się w myślach prof. Tadeusza Sygietyńskiego jeszcze przed II wojną. Profesor marzył o zespole, który by zgodnie z jego pomysłem tańczył i śpiewał polski ludowy repertuar. Wszystko zaczęło się w ostatnich dniach grudnia 1948 roku, kiedy to prof. Sygietyński i Mira Zimińska przybyli z pierwszą grupą utalentowanej młodzieży do Karolina, podwarszawskiego pałacyku.
W listopadzie 1950 roku "MAZOWSZE" wystąpiło po raz pierwszy w Teatrze Polskim przed warszawską publicznością. Repertuar zespołu obejmuje pieśni i tańce z 38 regionów etnograficznych Polski. W przeważającej mierze opiera się na kompozycjach Tadeusza Sygietyńskiego oraz dokonanych przez niego opracowaniach twórczych muzyki ludowej.
Choreografię tańców opracowali dla "MAZOWSZA" utalentowani i wybitni znawcy polskich tańców narodowych i ludowych, tacy jak: Elwira Kamińska, Eugeniusz Papliński, Zbigniew Kiliński, Witold Zapała, Michał Jarczyk.
"MAZOWSZE" to prawdziwy obieżyświat, który był oglądany przez ponad 15-milionową widownię w Polsce i 45 krajach świata, dał ponad 5300 koncertów. Zespół z Karolina zapisał szczególną kartę w historii kultury polskiej.

(źródło: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/gr_ze_mazowsze)

20

SIE

2007

1718

razy

czytano