Zakończenie Leśniowskiego Jubileuszowego Roku Rodzin.
(przygotowała: Agnieszka Skorek, fot. Anna Stodółkiewicz)
Troszkę historii:
ZESPÓŁ LUDOWY PIEŚNI I TAŃCA "MAZOWSZE"
Stworzenie zespołu śpiewno tanecznego narodziło się w myślach prof. Tadeusza Sygietyńskiego jeszcze przed II wojną. Profesor marzył o zespole, który by zgodnie z jego pomysłem tańczył i śpiewał polski ludowy repertuar. Wszystko zaczęło się w ostatnich dniach grudnia 1948 roku, kiedy to prof. Sygietyński i Mira Zimińska przybyli z pierwszą grupą utalentowanej młodzieży do Karolina, podwarszawskiego pałacyku.
W listopadzie 1950 roku "MAZOWSZE" wystąpiło po raz pierwszy w Teatrze Polskim przed warszawską publicznością. Repertuar zespołu obejmuje pieśni i tańce z 38 regionów etnograficznych Polski. W przeważającej mierze opiera się na kompozycjach Tadeusza Sygietyńskiego oraz dokonanych przez niego opracowaniach twórczych muzyki ludowej.
Choreografię tańców opracowali dla "MAZOWSZA" utalentowani i wybitni znawcy polskich tańców narodowych i ludowych, tacy jak: Elwira Kamińska, Eugeniusz Papliński, Zbigniew Kiliński, Witold Zapała, Michał Jarczyk.
"MAZOWSZE" to prawdziwy obieżyświat, który był oglądany przez ponad 15-milionową widownię w Polsce i 45 krajach świata, dał ponad 5300 koncertów. Zespół z Karolina zapisał szczególną kartę w historii kultury polskiej.
(źródło: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/gr_ze_mazowsze)
20
SIE
2007
1664
razy
czytano