Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Wystawa Evy Damborskiej w żareckim magistracie.

Wystawa Evy Damborskiej w żareckim magistracie.

Prace z ręcznie robionego papieru w kombinacji z lnem, ale także z innymi materiałami, takimi jak gaza lub celofan można oglądać do końca października w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach na górnym korytarzu.

W dniu 3 października odbył się wernisaż wystawy pt. Swary papieru z włóknem. Autorka prac to czeska artystka Eva Damborská, która ukończyła Szkołę Artystyczno-Przemysłową w Ostrawie. Zainteresowanie sztuką włókna zawdzięcza zetknięciu się z polską twórczością gobelinową. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Sympozjach Sztuki Włókna „Warsztat Twórczy-Kowary“. Twórczość artystki koncentruje sie wokół tkaniny artystycznej, grafiki oraz grafiki komputerowej.

Eva Damborská jest członkiem Unii Artystów Plastyków Republiki Czeskiej. Prace prezentowała na 25 wystawach indywidualnych oraz ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Austria, Niemcy, Francja, Włochy, Słowacja, Węgry, USA, Kanada). Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2004 roku reprezentowała Republikę Czeską na XI Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi.

- Po międzynarodowej podróży wystawy po świecie, prace można podziwiać teraz w Żarkach. Mam nadzieję, że ta wystawa stanie się punktem wyjścia do lepszego poznania się. Polacy i Czesi mieszkają po sąsiedzku, ale niewiele o sobie wiedzą – powiedziała Pavla Foglova, obecna na wernisażu dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie.
Reprezentowana przez nią instytucja zajmuje się przede wszystkim aktywną prezentacją Republiki Czeskiej we wszystkich dziedzinach kultury, nauki i szkolnictwa, handlu i ruchu turystycznym. Centrum współpracuje z czołowymi instytucjami artystycznymi poszczególnych krajów, przyczynia się do prezentacji kultury czeskiej. Organizuje certyfikowane kursy języka czeskiego, udziela  informacji o Republice Czeskiej. W trakcie wernisażu obecni opowiadali wspomnienia związane z pobytem w Czechach, pytali, czy Czesi mocno interesują się polityką i jak żyją. Aby lepiej poznać Czechów już teraz zapraszamy na kolejną wystawę we współpracy z Czeskim Centrum. W żareckim magistracie następny wernisaż już 7 listopada o godz. 18.00.

- Tematem kolejnej wystawy jest historia polsko-czeskiej Solidarności. Prezentacja nosi tytuł „Przekaz z ludzką twarzą”. Gościem specjalnym będzie czeska dysydentka, sygnatariuszka Karty 77, publicystka Petruška Šustrová – zaprasza burmistrz Klemens Podlejski.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Magdalena Brzegowska)

04

PAŹ

2011

991

razy

czytano