Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Ulica Piłsudskiego po gruntownym liftingu.

Ulica Piłsudskiego po gruntownym liftingu.

Zakończyła się jedna z najważniejszych inwestycji w centrum miasta. W dniu 11 Listopada uroczyście poświęcono i oddano do użytku zmodernizowaną ulicę imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przed nabożeństwem w kościele wystąpił Zespół Wysoczanki. Po mszy świętej za ojczyznę uczestnicy obchodów Święta Niepodległości zatrzymali się w drodze do miejsc pamięci, aby wziąć udział w otwarciu ulicy.  W uroczystości wzięli udział członek Zarządu Województwa Śląskiego Aleksandra Banasiak, radni, wykonawcy inwestycji, strażacy, orkiestra dęta OSP Żarki, delegacje szkół z terenu gminy Żarki, mieszkańcy i przedsiębiorcy.

Poświęcenia dokonali ojciec przeor Jerzy Kielech oraz ksiądz proboszcz Jan Wajs. Natomiast wstęgę przecinali: A. Banasiak, radni z osiedla Centrum: Stanisława Nowak, Alojzy Zieliński, Jakub Jarosz, kierownik budowy Cezary Sobczyk, mieszkaniec ulicy Piłsudskiego Bartłomiej Poznański.

Najstarsza ulica w mieście imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego przeszła gruntowną modernizację od marca do listopada 2011 roku.

- Nowe nawierzchnie z kostki brukowej pokryły chodniki, wjazdy na posesje oraz jezdnię. Kolor kostki nawiązuje do kolorów zastosowanych przy modernizacji Starego Rynku – wyjaśnił w czasie przemówienia burmistrz Klemens Podlejski. - Nie ma już dziur utrudniających życie kierowcom, pieszym rowerzystom. Są za to miejsca parkingowe w liczbie blisko 60, które ułatwią życie właścicielom 22 firm działających przy tej ulicy. Parking posłużą również klientom odwiedzającym dwa razy w tygodniu targowisko miejskie oraz oczywiście mieszkańcom i turystom.

Na Piłsudskiego przebudowano  271,50 mb drogi oraz 620,80 mb chodnika. Powstał kanał deszczowy wraz z przykanalikami, drogę oznaczono i wytyczono dwa przejścia dla pieszych. Przy ulicy zasadzono 29 drzew zwanych katalpami. Na wysokości posesji nr 17 osadzono dwie zabytkowe płyty chodnikowe  z wapienia wielkości 1,5 na 1 metr unikatowe w skali kraju, które przed modernizacją również miały swoje miejsce na tej ulicy. Dwie kolejne płyty oraz kilka mniejszych zostały zamontowane w kościele św. Stanisława na Laskowcu przy wejściu. O uratowanie płyt postulował Wojciech Mszyca i specjalną prośbę skierował do burmistrza i Rady Miejskiej w Żarkach.

Koszt zadania Koszt 663 907,69 zł brutto. Kwota dofinansowania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych wyniosła: 341 900, 00 zł brutto. Zadanie zrealizowała firma wyłoniona w przetargu: Przedsiębiorstwo Usługowe Drogrem z Nowej Wsi w gminie Poczesna.

- Gratuluję władzom Żarek kolejnej inwestycji. Przy okazji każdej wizyty w tej gminie widzę olbrzymie zmiany i udane inwestycje, które służą mieszkańcom  – powiedziała marszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Banasiak.

Specjalne podziękowania na ręce burmistrza i wykonawcy złożyli mieszkańcy ul. Piłsudskiego. – Przy tej inwestycji wiele się nauczyłem – powiedział radny Alojzy Zieliński. – Jestem bardzo wdzięczny burmistrzowi, iż dał słowo i je dotrzymał. Dzięki temu dzisiaj mamy zmodernizowaną ulicę w centrum miasteczka.

Po uroczystości uczestnicy obchodów Święta Niepodległości skierowali się kierunku miejsc pamięci przy cmentarzu parafialnym. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Samorządu Gminy Żarki, Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej, Zespołu Szkól, Gimnazjum oraz szkół podstawowych z Zawady, Jaworznika, Przybynowa oraz Żarek złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach żołnierzy, powstańców, ofiar wojen i zbrodni katyńskiej.

Kilka słów o ulicy Piłsudskiego
Droga usytuowana jest w centrum miasta i należy do najważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic, zarówno przez kierowców jak i pieszych. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się plac targowy gdzie dwa razy w tygodniu – środa i sobota, odbywają się słynne Żareckie Jarmarki, w których uczestniczy nawet 10tys osób. (miasteczko zamieszkuje 4tys.osób) Ulica w dni targowe jest szczególnie intensywnie wykorzystywana.  Przed przebudową były olbrzymie trudności z wymijaniem się samochodów. Ulica Piłsudskiego stanowi przedłużenie przebudowanej ulicy Stary Rynek w ramach rewitalizacyjnego projektu unijnego. Planowana przebudowa wpłynęła zdecydowanie na zwiększenie płynności ruchu i poprawę bezpieczeństwa komunikacyjnego.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Magdalena Brzegowska)

14

LIS

2011

1239

razy

czytano