Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Przybynowie.

Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Przybynowie.

Mimo listopadowego chłodu atmosfera była bardzo gorąca. Wspominano lata spędzone w szkolnej ławie, kolegów oraz pedagogów. Tak w wielkim skrócie świętowano 100-lecie istnienia szkoły podstawowej w Przybynowie.

Uroczystości rozpoczęto od mszy świętej celebrowanej przez księdza biskupa Antoniego Długosza, ojca Stanisława Knapka oraz księży: Mirosława Wójcka z Kotowic oraz Romana Cera z Przybynowa. W trakcie homilii biskup Antoni Długosz porównał szkołę do matki, która co roku wydaje potomstwo i mimo upływu lat nie starzeje się, gdyż co roku nowe roczniki przychodzą do niej i pozostają w jej murach. Na zakończenie biskup otrzymał od dyrektor szkoły w Przybynowie Edyty Brodzik medal z okazji 100-lecia oraz kwiaty. Bukiety jednak od razu rozdał emerytowanym nauczycielom: Stanisławie Pyżyńskiej oraz Halinie Piętak.

Po przejściu do szkoły w towarzystwie orkiestry dętej OSP z Przybynowa rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Marszałek Mariusz Kleszczewski stwierdził, iż na zaproszenie nie mógł nie dopowiedzieć, gdyż następnej takiej okazji nie doczeka. Złożył gratulacje na ręce pani dyrektor oraz życzył wszystkiego najlepszego pracownikom szkoły i nauczycielom. Kurator śląski Tadeusz Żesławski przekazał również gratulacje, podobnie jak wicestarosta Jan Kieras wraz z radnymi powiatowymi: Jadwigą Skalec oraz Jarosławem Kumorem. Poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Handzlik  przysłała multimedialne pozdrowienia z Brukseli. Poseł na Sejm  Jadwiga Wiśniewska delegowała asystenta Dominika Motyla z listem gratulacyjnym.  Burmistrz Klemens Podlejski w wystąpieniu nawiązał do trudnych początków szkoły. Podkreślił, iż dzisiaj uczniowie uczą się w zmodernizowanym budynku po remoncie elewacji, dachu, ogrzewania. Mają świetlicę wiejską, plac zabaw oraz zagospodarowane podwórko przy szkole.

- Uczniowie osiągają najwyższe wyniki w nauce w sprawdzianie końcowym klas szóstych w gminie Żarki i jedne z wyższych w powiecie myszkowskim – podkreślił burmistrz Klemens Podlejski.

- Wśród absolwentów są rzemieślnicy, lekarze, prawnicy, policjanci. Ale w Przybynowie wykształcono tylko jednego księdza i jednego baletmistrza – powiedział Edyta Brodzik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Przybynowie, która czuwała nad programem oraz prowadziła jubileusz.

Zaraz po tej zapowiedzi rzeczywiście pięknie głos zabrali dwaj absolwenci. Ksiądz Mirosław Wójcik nawiązał do słów papieża Jana Pawła II mówiąc, iż „tutaj wszystko się zaczęło”. Przyznał, iż powiedział setki kazań, lecz największa trema towarzyszy mu właśnie w dniu jubileuszu. Baletmistrz Łukasz Zasik występował na najważniejszych scenach teatrów i oper w Polsce i na świecie. Długi czas pracował zagranicą. Przyznał otwarcie, iż w jego działaniach zawsze pomagały mu podstawowe zasady wyniesione z domu oraz ze szkoły.

Miłym akcentem było odczytanie wierszy Lucyny Korumbel, również absolwentki szkoły w Przybynowie. Jej utwory przybliżyli: prawnuczek Daniel Picheta, wnuczka Marietta Picheta oraz syn Krzysztof Korumbel.

Szczególne podziękowania skierowano do emerytowanych nauczycieli. Dyrektor Edyta Brodzik, przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Zagusta, burmistrz Klemens Podlejski oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego Julia Celeban wręczali jubileuszowe medale i kwiaty emerytowanym nauczycielom oraz dyrektorom szkoły podstawowej. W ich imieniu podziękowała emerytowana dyrektor tej placówki Halina Skorek-Rusinek.

Wystąpił zespół Carem z Przybynowa. Na scenie pojawili się uczniowie klas IV i V w świetnie przygotowanym programie: Aleksandra Dudek, Patryk Kukla, Dominik Pilis, Oskar Piwowarczyk, Wiktoria Wójcik, Kamila Zasik, Julia Celeban, Patryk Duliba, Kacper Janoska, Mikołaj Sapkowski, Kataryna Szecówka.

Zebrani obejrzeli prezentację multimedialną na temat historii i teraźniejszości szkoły. Na zakończenie uniesiono jubileuszowy tort ufundowany przez radnych miejskich: Romana Wartę, Henryka Świerdzę oraz radnego powiatowego Jarosława Kumora. Natomiast rodzice w imieniu społeczności lokalnej wręczyli kosz kwiatów na ręce dyrektor Edyty Brodzik.

Warto podkreśli, iż jubileusz w Przybynowie świętowano przez trzy dni. W piątek (18.11.) przygotowano specjalne spotkanie dla uczniów ze słodkim poczęstunkiem. Oglądano wystawę archiwalnych zdjęć oraz poznawano historię szkoły. W sobotę miały miejsce główne obchody. Natomiast we wtorek (22.11) spotkają się rodzice i nauczyciele obecnie pracujący w szkole. Tym ostatnim zostaną wręczone jubileuszowe medale oraz podziękowania.

- Przygotowanie jubileuszu było możliwe dzięki współpracy: uczniów, nauczycieli, rodziców, parafii, sponsorów oraz lokalnej społeczności. Wszystkim zaangażowanym składam serdecznie podziękowania – powiedziała dyrektor Edyta Brodzik.

Poniżej w załączeniu prezentacja nt. historii Szkoły Podstawowej w Przybynowie.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

22

LIS

2011

1257

razy

czytano