Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Informacja o zakończeniu projektu pt. „Aktywna integracja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych na terenie gminy Żarki” na 2011 r.

Informacja o zakończeniu projektu pt. „Aktywna integracja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych na terenie gminy Żarki” na 2011 r.

Piętnaście osób ukończyło kursy zawodowe i zyskało nowe kwalifikacje. Część osób już podjęła pracę. W miniony poniedziałek (21.11) miała miejsce uroczystość zakończenia projektu realizowanego w ramach aktywnej integracji.

Ilona Stodółkiewicz z Zawady kilka tygodni temu poszła do Kauflandu. Zapytała, czy jest praca. Następnego dna już przydzielono jej stanowisko. Pracuje jako sprzedawca. Być może miała szczęście, być może akurat tak wyszło, że kogoś potrzebowali. Przyznaje jednak, iż zajęcia w ramach projektu pomogły jej i stała się bardziej odważna. Ukończyła również kurs obsługi kasy fiskalnej sfinansowany przez Unię Europejską.

Jolanta Makieła, mieszkanka Jaworznika  po kursie kulinarnym postanowiła nie czekać i zaczęła szukać pracy. Okazało się, że poszło jej całkiem nieźle. Znalazła posadę u osób, które wynajmują noclegi. Zmienia pościel, dba o porządki, pomaga w obsłudze gości. - Jestem zadowolona. W sezonie jest sporo pracy. W miesiącach zimowych oczywiście jest mniej roboty, ale nie jestem bezczynna, jak to było przed projektem – mówi J. Makieła.

Iwona Kot w ramach projektu zdecydowała się kurs kosmetyczny. Przyznaje, iż był intensywny. Wymagał sporo zaangażowania. O własnym zakładzie nie myśli. Pracę dostała w Elektoluxie. Otwarcie przyznaje, iż dzięki zdobytym kosmetycznym umiejętnościom  łatwiej jej zadbać o siebie.  - Pracuję na zmiany. Nie jest łatwo. W domu czwórka dzieci, sami chłopcy. Bardzo mi pomagają, starszy syn troszczy się o młodszych. Dopilnuje ich z lekcjami. Bez pomocy najbliższych trudno byłoby pracować – przekonuje Iwona Kot z Żarek.

W projekcie realizowanym w 2011 roku wzięło udział 15 osób, w tym dwóch panów. Siedem osób z projektu podjęło już w tym roku pracę i mam nadzieję, że  ją utrzyma. Dziewięć osób ukończyło szkolenie z zakresu kasy fiskalnej, dwie osoby zdecydowały się na kurs przygotowujący do zawodu spawacza, kolejne dwie szkoliły się w specjalizacji kucharskiej, a jedenaście osób zdecydowało się na kurs kosmetyczny.

Projekt był prowadzony przez pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarkach.  - Na realizację projektu dla osób bezrobotnych wydaliśmy 192 876,00 zł, w tym  20 251,98 zł  pochodziło z naszego budżetu  – mówi kierownik MOPS Teresa Kowacka. – Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W trakcie podsumowania projektu każdy z uczestników otrzymał dyplom. Przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak, burmistrz Klemens Podlejski oraz kierownik Teresa Kowacka składali gratulacje i życzyli rozwoju zawodowego.

- Osoby biorące udział w tym projekcie mogę polecić pracodawcom. Są chętne, zaangażowane i gotowe do pracy – powiedziała kierownik Teresa Kowacka. – Jeśli ktokolwiek szuka pracownika to zapraszam do mnie. Te osoby mogę polecić z czystym sumieniem.

W programie szkoleń znalazły się ponadto: trening kompetencji i umiejętności społecznych, w tym umiejętności pokonywania barier komunikacyjnych, umiejętnego wyrażania i przyjmowania krytyki, autoprezentacji, warsztaty radzenia sobie ze stresem, zwiększenie motywacji do działania i wiary we własne siły, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy. Ważne były seminaria: z równości szans kobiet i mężczyzn w życiu społecznym,  „Jak być rodzicem”, „Poznaj swoje prawa”, z profilaktyki uzależnień. Z wielkim zainteresowaniem spotkał się kurs pierwszej pomocy przedlekarskiej. Uczestników projektu i ich rodziny ucieszył bardzo wyjazd do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu.

- Naszym celem jest bowiem podniesienie umiejętności zawodowych, ale ważne jest również pokazanie osobom wykluczonym, iż można spędzać przyjemnie czas w gronie rodziny – przekonuje Teresa Kowacka.


25

LIS

2011

1026

razy

czytano