Zmiany w sieci szkół prowadzonych przez Gminę Żarki.
Dyskusja nad projektem uchwały rozpoczęła się od przedstawienia danych na temat sytuacji demograficznej oraz finansowej. Informacje przygotował i przedstawił Jakub Grabowski, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Zespołu Szkół.
Następnie głos zabrał burmistrz Klemens Podlejski. Podkreślił, iż od kilku lat temat oświaty jest omawiany na sesjach, komisjach, w specjalnie powoływanych zespołach. Nadal jednak sytuacja wygląda, tak samo. Rządowa subwencja nie wystarcza na utrzymanie sieci szkół w takim układzie, jak do tej pory. Do trzech szkół w Przybynowie, Zawadzie i Jaworzniku dokłada się milion dwieście złotych rocznie.
- Próbujemy szukać oszczędności. Niektórzy nauczyciele stracili już pracę, dzieci mają łączone lekcje. Dzisiaj proponuję uchwałę intencyjną, która zmierza w kierunku przekształceń – powiedział burmistrz Klemens Podlejski. – O zmianie Karty Nauczyciela słyszę od piętnastu lat. Ja nie chcę zamykać szkół na wsi. W tym roku wykonaliśmy termomodernizację placówki w Przybynowie. Do środków unijnych zgłosiliśmy modernizacje szkół w Zawadzie i Jaworzniku. Jeśli nie otrzymamy pieniędzy unijnych, będziemy składać wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przypomniał, iż w tym miesiącu zawiązało się stowarzyszenie oświatowe „Kaganek”. Podkreślił, iż gmina nie pozbywa się problemu oświaty, ale poprzez zaangażowanie się w prace stowarzyszenia, chce nadal uczestniczyć w utrzymaniu szkół na wsiach. Do stowarzyszenia przystąpili rodzice, nauczyciele radni.
- Decyzję w sprawie zmian musimy podejmować teraz. Nie czekać jeszcze kilka lat, bo za kilka lat nie będzie już innego wyjścia, jak tylko całkowita likwidacja – podkreślił burmistrz. – Gmina się zmienia. Ale żeby utrzymać to tempo zmian, trzeba podejmować decyzje, być może niepopularne, ale konieczne ze względu na stan finansów. Nie chodzi o mój interes, ale o interes gminy.
Radną Agnieszkę Skorek interesowały liczby. Zwróciła się z zapytaniem, ile dzieci pójdzie do pierwszych klas w roku 2012, 2013, 2014. W Zawadzie w 2012 – 9, 2013 - 10, w 2012 – 10. W Przybynowie odpowiednio: 9, 6, 12. W Jaworzniku – 9, 6, 6. W Żarkach – 52, 77, 62.
- Przytaczam liczby dzieci urodzonych, czy wszystkie trafią do pierwszej klasy trudno powiedzieć, niektórzy rodzice wybierają inne placówki – powiedział Jakub Grabowski.
Radna Wioletta Król z Jaworznika powiedziała, iż była na zebraniu założycielskim stowarzyszenia oświatowego „Kaganek” i przystąpiła do niego. - Dajmy rok stowarzyszeniu, aby mogło się wykazać. Głównym celem nowej organizacji jest wparcie dla szkół – zaapelowała.
W podobnym tonie wypowiadał się Wilhelm Patoń, radny, mieszkaniec Zawady. – Nie zachowujmy się pochopnie, nerwowo, dajmy czas stowarzyszeniu , jak się sprawdzi to zobaczymy. Teraz nie mamy brzytwy na gardle – postulował.
- Nie chodzi tylko o pieniądze, ale o dzieci. Co będzie jak stowarzyszenie rozwiąże się. Nie sztuka dziś podnieść rękę i zagłosować. Radni proszę zastanowicie się – przekonywał radny Henryk Świerdza z Przybynowa.
Radny Roman Warta z Przybynowa podkreślił, iż przyjęcie uchwały jest krzywdzące dla nauczycieli ze wsi. Radny Andrzej Jakóbczyk wypytywał o ewentualne ustanowienie fili. W odpowiedzi usłyszał, iż wprowadzenie filii wiąże się z procesem likwidacji.
W wyniku głosowania siedmiu radnych widząc konieczność dostosowania struktury oraz kosztów szkół gminnych do zmieniających się warunków demograficznych i staniu finansów publicznych uznało, że konieczne i uzasadnione przeprowadzenie zmian w sieci szkół prowadzonych przez Gminę Żarki i podjęcie czynności związanych z zamiarem przekazania szkół liczących nie więcej niż 70 uczniów osobom prawnym innym niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobom fizycznym. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)
25
LIS
2011
1080
razy
czytano