Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Informacja i fotoreportaż ze spotkania promującego najnowszą książkę o Żarkach pt. „Pozostało nas tak niewielu wspomnienia z pewnego sztetla” autorstwa Wioletty Weiss.

Informacja i fotoreportaż ze spotkania promującego najnowszą książkę o Żarkach pt. „Pozostało nas tak niewielu wspomnienia z pewnego sztetla” autorstwa Wioletty Weiss.

Wspomnienia czterech Polaków oraz trzech Żydów znalazły się w książce pt. „Pozostało nas tak niewielu wspomnienia z pewnego sztetla”. Autorką książki jest Wioletta Weiss, Polka, dziennikarz i autor  filmów dokumentalnych, pracuje w telewizji berlińsko-brandenburskiej i dla kanału niemiecko-francuskiego Arte. Mieszka w Berlinie od 12 lat, pochodzi z Kamienicy Polskiej pod Częstochową. Studiowała germanistykę we Wrocławiu, publicystykę i socjologię w Berlinie.

W dniu 5 stycznia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury przy pełnej sali odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę o Żarkach. Rozpoczęło się od wprowadzenia do tematu relacji polsko-żydowskich, które zaprezentował doktor Krzysztof Tabaka. Głównym punktem programu było spotkanie z autorką książki Wiolettą Weiss oraz bohaterami publikacji.

- Do Żarek trafiłam przez przypadek. Przygotowywałam film dla niemieckiej telewizji. W Żarkach spotkałam dobrych rozmówców i usłyszałam interesujące  historie. To właśnie te historie chodziły mi po głowie przynajmniej rok – wspominała Wioletta Weiss. – Pomyślałam, że najlepszym wyjściem będą wspomnienia. Wspomnienia autentycznych świadków: Polaków i Żydów, mieszkańców tego miasteczka.

Prace nad książką rozpoczęła się w 2009 roku. Ostatecznie w publikacji znalazły się relacje czterech Polaków: Józef Morawiec (zmarł 29 grudnia 2009 r.), Jan Bartosz Poznański i Aniela Major, znany rysownik mieszkający w Niemczech Robert Szecówka, oraz trzech Żydów, rozproszonych po świecie - Eli Zborowski z Nowego Jorku i Mordechaj Weinryb (zmarł 5 października 2011 r.) z Berlina, Ajzyk Naiman z Izraela. Pytania na temat książki zadawali licznie zgromadzeni na widowni uczestnicy spotkania.

- Wspomnienia dotyczą okresu przedwojennego, trudnych dni okupacji oraz okresu powojennego. Zawierają wzruszające historie, miłe i mniej miłe, bo taka była rzeczywistość i tak czasem układa się życie – dodaje Wioletta Weiss.
Książka ukazała się w języku polskim i niemieckim. Publikacja wydana została z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Gminy Żarki we współpracy z Obywatelskim Komitetem Pamięci Narodowej w Żarkach. Jej wydawcą jest Europejskie Stowarzyszenie Zbliżenia Wschód/Zachód.  Wstęp do książki napisał prof. dr Feliks Tych, przez wiele lat dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Okładkę wykonał Robert Szecówka - rysownik z Żarek, od lat mieszkający w Hamburgu, który zrobił europejską karierę. W współpracę redakcyjną byli zaangażowani: Anna i Roman  Hamerla, Hieronim Borzęcki z Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach, Wojciech Mszyca -  z pochodzenia żarczanin, z zawodu dziennikarz, obecnie emeryt, zapalony miłośnik historii i dziedzictwa kulturowego Miasta Żarki oraz Katarzyna Kulińska-Pluta, pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach.

Książka do nabycia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach, cena: 25 zł

- Książka jest jednym z elementów zachowania dziedzictwa kulturowego utrwalanych za pomoc a słowa i obrazu – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. W 2009 roku ukazała się publikacja pt. „Czas okupacji wspomnienia Józefa Morawca”. W 2010 r. powstał film dokumentalny pt. „Księgi Józefa”. W przygotowaniu jest kolejny filmy dokumentalny związany przeszłością Żarek również oparty o wspomnienia starszych osób.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Justyna Hajduśkiewicz)  

05

STY

2012

964

razy

czytano