Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Uroczyste oddanie do użytku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach.

Uroczyste oddanie do użytku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach.

Z udziałem gości z różnych zakątków świata odbyła się w dniu 23 marca uroczystość oddania do użytku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach.

Budynek został wyremontowany z udziałem środków unijnych za kwotę blisko 5 milionów złotych. Piątkowe oficjalne spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem. 

Biało-czerwoną wstęgę przecięły osoby zaangażowane w przeprowadzenie i wykonanie inwestycji: przewodnicząca Rady Miejskiej w latach 2006-2012 Stanisława Nowak, nowy przewodniczący Rady Miejskiej w Żarkach Andrzej Jakóbczak, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Magdalena Brzegowska, projektant Tomasz Ulman, burmistrz Klemens Podlejski oraz marszałek Mariusz Kleszczewski. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który reprezentuje marszałek, współfinansował inwestycję ze środków unijnych w 85 proc. 

Piątkowa uroczystość stała się również okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej na ścianę frontowej MGOK. Jest ona poświęcona pamięci Żydów żareckich. Odsłonili ją:  Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Joshua Ellis, Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, Marszalek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski oraz Burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

Michael Schudrich Naczelny Rabin Polski dziękował za pamięć o tym, iż kiedyś dom kultury były synagogą. Natomiast Eli Zborowski żarczanin, mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Yad Vashem i wiceprezes Światowej Federacji Żydów Polskich, uratowany przed Zagładą przez rodzinę Płaczków z Żarek podziękował za fakt, iż obecnie dom kultury został odnowiony. 

23

MAR

2012

1491

razy

czytano