Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Pamiętnik Agroturystyki”.

Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Pamiętnik Agroturystyki”.

Iza Szewczyk z Ostrowa odebrała II nagrodę podczas gali organizowanej w ramach IV Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL 2012  w dniu  20 kwietnia w Kielcach. 

Mieszkanka Gminy Żarki od lat zajmuje się agroturystyką, prowadzi pierogarnię na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych. Swoje życie związała ze wsią – Ostrowem. Dokładnie opisała, co ją do tego skłoniła, jak sobie radzi, jakie blaski  i cienie niesie działalność zarobkowa na wsi. Jej opowieść spisana w formie pamiętnika okazała się tak interesująca, iż jury przyznało II miejsce w ogólnopolskim konkursie pt. „Pamiętniki Agroturystyki”. 

Konkurs przeprowadzony był po raz pierwszy przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział  w Krakowie. Mogły w nim wystartować osoby, które działają na rzecz rozwoju agroturystyki,  kwaterodawcy, osoby oferujące inne usługi turystyczne na obszarach wiejskich, pracownicy instytucji działających na rzecz rozwoju agroturystyki, doradcy rolni oraz goście wypoczywający na wsi.   Wśród organizatorów znaleźli się oprócz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie także  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki.

- O konkursie dowiedziałam się przez przypadek postanowiłam wystartować. Wieś była miejscem, w którym nie chciałam nigdy mieszkać. Przekonał mnie mąż. Przeprowadziliśmy się wraz z najmłodszym synem Maćkiem i nasze życie uległo zmianie na lepsze – mówi Iza Szewczyk. 

Do konkursu  zgłoszono 108 prac, z czego jedna wpłynęła po terminie. Do oceny lektorów skierowano 107 prac. Spośród nich wyłoniono 40 najlepszych, które zostały skierowane do III etapu - oceny Jury. Nagrody otrzymało 20 osób z całego kraju. Na podium w ścisłej czołówce znalazła się Iza Szewczyk.

- Zaproszono mnie, ale nie uzyskałam informacji, które miejsce zajęłam – mówi Iza Szewczyk. – Podczas gali najpierw wręczano wyróżnienia. Kiedy odczytano moje nazwisko przy drugiej nagrodzie moja radość była olbrzymia.

Celem konkursu jest zgromadzenie materiału poznawczego dotyczącego rozwoju agroturystyki w Polsce, uporządkowanie i opracowanie zgromadzonego materiału oraz wybór tekstów do publikacji jak również stworzenie warunków do wyrażenia subiektywnych opinii i ocen w sprawach uważanych za ważne w zakresie rozwoju agroturystyki w Polsce. 

Pamiętnik Izy Szewczyk to barwa opowieść o wynajmowaniu pokoi, perypetiach z gośćmi, zasadami, jakimi należy się kierować przy wynajmie pokoi, o tworzeniu Szlaku Zagród, blaskach i cieniach codziennej pracy, hodowli kurek zielononóżek i pieczeniu chleba. Dokument został uzupełniony o fotografie. Najlepsze prace, w tym ta z Ostrowa, zostaną opublikowane w II połowie roku. 

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Archiwum Izy Szewczyk) 

24

KWI

2012

1174

razy

czytano