Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole.

Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole.

W dniu 29 września specjalnie dla młodzieży z Niemiec, która przyjechała w dniu 24 września na obóz polsko – niemiecki do Żarek, oraz turystów, którzy odwiedzają żarecki targ po raz kolejny w tym roku zostały otwarte wrota Kupieckiego Sąsieku.
Celem imprezy była jak zwykle promocja lokalnych produktów i specjałów. Kupiecki Sąsiek to miejsce, w którym mają szanse zaprezentować się lokali twórcy i artyści.

Uczestnikami Kupieckiego Sąsieku byli m.in.:

Koło Zręczne Ręce z Żarek
Koło działa w MDK w Żarkach. Panie specjalizują się w wykonaniu koronkowych
i szydełkowych ozdób. Pokazały przepiękne serwetki, koronkowe czapki i inne ręcznie wykonane cacka.
Jadwiga Plesińska z Żarek
Piecze najlepszy tatarczuch w województwie śląskim. W 2001 roku otrzymała Perłę najwyższą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego. W 2005r. Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Chleb wypieka się z mąki gryczanej, wody i drożdży.
Kobiety z Pasją
Zaprezentowały się także „Kobiety z pasją”, które uczestniczyły w szkoleniu realizowanym przez ZDZ w Katowicach przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Żarki. W trakcie szkolenia kobiety nauczyły się nowych technik rękodzielniczych, gastronomicznych, malowania na szkle, szydełkowania. Panie zaoferowały: kompozycje kwiatów z bibuły, ozdobne torebki, kartki okolicznościowe wraz z kopertami, malarstwo na szkle.
Dorota i Robert Chrostowscy z Ostrowa, Kozia Zagroda
Właściciele gospodarstwa (na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych)
w miejscowości słynącej z lasów. Od kilku lat mają na swoim podwórku kozy. Trudnią się sprzedażą koziego mleka, wyrabiają sery. Zdobyli III miejsce konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo 2007r.”, w trakcie odbywającego się co roku Jarmarku Produktów Tradycyjnych w WPKiW w Chorzowie.
Zagroda Plastyczno-Kulinarna Maciejówka
Zagroda położona na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych w Ostrowie.
W stodole można było zapoznać się z aktualną ofertą oraz przyjrzeć się pięknym kwiatom i pająkom z bibuły.
Zofia Morawiec z Łutowca
Pani Zofia Morawiec z Łutowa, zajmuje się wyrobem kwiatów bibułkowych, koszyków. Była jedną z uczestników organizowanych w sierpniu Jurajskich Targów Przedsiębiorczości.
Eugeniusz Wołek z Bliżyc
Przedmiotem ekspozycji było kilka rodzajów miodu. Pan Eugeniusz również uczestniczył w Jurajskich Tragach Przedsiębiorczości.
Wiesława Pośpiech
Pani Wiesława należy do Koła Plastyków Nieprofesjonalnych, pochodzi z Ostrowa w stodole zaprezentowała swoje  obrazy.
Terenowy Punkt Informacji Turystycznej
Tu można było dowiedzieć się na temat atrakcji ziemi żareckiej, bazy noclegowej
i gastronomicznej, oraz zakupić koszulki z nadrukiem „Żarki – twoje miejsce na Jurze”, które zostały przygotowane specjalnie dla turystów odwiedzających Żarki, oraz lokalnych patriotów.
Zespół śpiewaczy Ostrowiolinki
Zespół tworzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrowie, działają pod kierownictwem instruktora Jana Gryzika, który prowadzi z paniami zajęcia jako wolontariusz.
Kapela Ani Ani z Żarek
Grupa powstała w 1997 roku przy MGOK w Żarkach. Kierownik Henryk Sikorski. Wraz z nim na scenie występują: Marian Pasek – akordeon, Zdzisław Majchrzak - klarnet, Jerzy Niedzielski - perkusja, Jan Szmid - gitara basowa. Kapela jest laureatem licznych konkursów nie tylko w województwie śląskim.
Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Żarki, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach. Prowadzenie: Izabela Szewczyk – Ostrów.


(przygotowała: Agnieszka Skorek, fot. Anna Stodółkiewicz)

02

PAŹ

2007

1360

razy

czytano