Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Uroczystość Św. Stanisława na Górze Laskowiec

Uroczystość Św. Stanisława na Górze Laskowiec

Tradycyjnie w dniu 8 mają obok ruin kościoła św. Stanisława w Żarkach odbyły się obchody patrona tego miejsca. Uroczystości rozpoczęły się koncertem zespołu Iskra ze Szkoły Podstawowej w Żarkach pod kierunkiem Sylwii Frydrych-Góral. Po przepięknych występach dzieci wszystkich przybyłych przywitał burmistrz Klemens Podlejski, złożył również życzenia imieninowe dla pań i panów Stanisławów.  Potem krótką historię prac w latach 80-tych przy ruinach kościółka  przypomniał pan Wojciech Mszyca, który je m.in. zainicjował i brał w nich czynny udział.

 - Trzydzieści lat temu w sierpniu grupą kilkunastu osób dokonaliśmy tam "wbicia pierwszej  łopaty". Inicjatorzy tego całego czynu to Teresa Żarska ówczesna szefowa kola przyjaciół - miłośników Żarek, no i ja... Następnego dnia  przyszło do roboty kilku, trzeciego 3-4, a potem zostałem sam... Ale nie zawsze tak było w ten czas odgruzowywania (sierpień 1982 - październik 1983), bo sporadycznie ktoś tam łapał za łopatę opowiada Wojtek Mszyca. Było kilka takich  osób... Warto ich wspomnieć! Ja dojeżdżałem z Katowic i pracowałem w soboty,  no i podczas urlopów, ale byli tacy, co przychodzili w tygodniu, kiedy mnie  nie było... Niewielu, ale... Na przykład z archeologiem, Jackiem  Pierzakiem, pracowali na pewno ówcześni licealiści m.in. Przemek Tabaka. Dopiero wiosną 1989 r., po 7 latach, rozpoczął sie drugi etap prac -  zabezpieczanie murów, z partnerskim nieocenionym udziałem Jana  Poznańskiego i kilku szacownych, nieżyjących juz żarczan (Marcisz, Bernacki, Borzęcki, Dudek, Nowak, murarze Jędrych i Pompa...). Wsparli nas  tez uczniowie ZDZ pod kierunkiem Leszka Kluszczyńskiego, no i gmina poprzez  pracowników Grzegorza Mizerskiego. Ten etap zakończono na początku  czerwca 1989 r.

Kolejnym punktem uroczystości było nabożeństwo majowe prowadzone przez braci nowicjuszy zakonu Ojców Paulinów z Leśniowa, po którym odbyła się msza święta odprawiona przez księdza proboszcza Jana Wajsa. Po Mszy Św. wszyscy  obecni na uroczystości mogli poczęstować się kawą, herbatą,  ciasteczkami i krówkami leśniowskimi.  

Organizatorzy uroczystości serdecznie dziękują: Ojcom i braciom z Klasztoru Ojców Paulinów z Leśniowa, Sylwii Frydrych – Góral i zespołowi Iskra ze Szkoły Podstawowej, Grzegorzowi Matyji właścicielowi firmy MATBUS, który zapewnił bezpłatny przewóz na uroczystość, strażakom OSP z gminy Żarki, ekipie technicznej za pomoc w przygotowaniu tego miejsca.

15

MAJ

2012

1215

razy

czytano