Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Eksperci od śląskich smaków w Gminie Żarki.

Eksperci od śląskich smaków w Gminie Żarki.

Statuetka Brązowego Durszlaka i tytuł eksperta Śląskich Smaków otrzymali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Żarkach. W dniu 26 maja odbył się VII Festiwal Śląskie Smaki w Chorzowie. Zmagania 23 konkursowych drużyn obserwowali członkowie jury oraz publiczność.

Po raz pierwszy w tym roku wprowadzono kategorię: uczniowie szkół gastronomicznych i właśnie w tej rywalizacji trzecie miejsce zajęła Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Żarkach. Szkołę reprezentowali: Paweł Jaksender oraz Dominik Stodółkiewicz z Żarek. Panowie kształcą się w zawodzie kucharza małej gastronomii. Do konkursu przygotowała ich Marzenna Lesiak nauczyciel zajęć praktycznych. Menu zaproponowane przez żarecką ekipę na tegoroczne śląskie smaki składało się z następujących potraw: zupa: żurek z białą kiełbasą, danie główne: polędwiczka wieprzowa z grzybami, pęczakiem i modrą kapustą, deser: legumina z kaszy manny z sosem truskawkowym.

Jury doceniło smak potraw i przyznało trzecie miejsce.  Drużyna otrzymała statuetkę Brązowego Durszlaka oraz nagrody rzeczowe.  Złoty Durszlak przypadł w udziale przedstawicielom Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka w Katowicach. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu.

Warto dodać, iż w kategorii profesjonalistów zwyciężyła inna załoga z powiatu myszkowskiego - festiwalowi debiutanci - Restauracja EM z Koziegłów

- Nasza szkoła w trakcie festiwalu wystąpiła już po raz trzeci. W ub. roku zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii profesjonaliści, bo nie było kategorii szkół gastronomicznych  – informuje Kazimierz Lamch z ZDZ Żarki. 

Organizatorami imprezy byli Śląska Organizacja Turystyczna i Miasto Chorzów. Partnerem był Park Śląski w Chorzowie. Partnerem branżowym imprezy była firma Sanvee.

Zapraszamy na stronę internetową żareckiej szkoły:  www.zarki.zdz.pl

(przygotowanie: Katarzyna Kulińska-Pluta, Fot. ZDZ Żarki) 

29

MAJ

2012

1912

razy

czytano