Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Sejmik Historyczny. NOWOŚĆ: REFERAT DOKTORA JACKA SZPAKA

Sejmik Historyczny. NOWOŚĆ: REFERAT DOKTORA JACKA SZPAKA

Trzej historycy związani z Żarkami opowiadali o dawnych dziejach i wprowadzali w tajniki historii miasta. Efektem organizowanego po raz pierwszy Sejmiku Historycznego w  Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach są nie tylko interesujące wykłady, ale i przekazanie  tablicy interaktywnej dla żareckiej szkoły ponadgimnazjalnej.
 
W dniu 15 czerwca Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach zorganizowało Sejmik Historyczny. W programie znalazły się trzy interesujące wykłady na temat przeszłości miasta. Pierwszy wygłosił doktor hab. Marceli Antoniewicz i przedstawił tematy związane z prawami miejskimi Żarek. Jako drugi zabrał głos doktor Jacek Szpak i przedstawił aspekty działalności społeczno-kulturalnej i politycznej dziedziców Żarek w okresie XVI – XIX wieku. Trzeci z wykładów poprowadził doktor Krzysztof Tabaka na temat Żydów w Polsce i w Żarkach. 
 
Główny ciężar organizacji  oraz prowadzenia spotkania ciążył na Janinie Cuglewskiej, prezes stowarzyszenia absolwentów. Współorganizatorami przedsięwzięcia były: Stowarzyszenie Jurajskie Amonity oraz Stowarzyszenie Cudowne Dzieci. 
 
Stowarzyszenie absolwentów na zakończenie sejmiku wręczyło na ręce dyrektor Zespołu Szkół Marioli Piątek tablicę interaktywną do pracowni multimedialnej o wartości 7 406,71 zł. Oprócz nagród rzeczowych rozdysponowali również dwa tytuły honorowe. Honorowym członkiem stowarzyszenia został Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski. Natomiast przyjacielem stowarzyszenia został starosta myszkowski Wojciech Picheta
 
Wykładów wysłuchali: mieszkańcy Żarek, przedstawiciele władzy samorządowej, nauczyciele, uczniowie oraz osoby zainteresowanie historią swojej małej ojczyzny.
 
Poniżej w załączeniu publikujemy Referat doktora Jacka Szpaka. Zapraszamy do czytania. 

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot: Justyna Hajduśkiewicz) 
 

18

CZE

2012

2169

razy

czytano