Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Rozstrzygnięto IV edycję Konkursu „Piękna wieś Województwa Śląskiego”.

Rozstrzygnięto IV edycję Konkursu „Piękna wieś Województwa Śląskiego”.

Latem, w okresie od 9 lipca do 10 sierpnia, Komisja Konkursowa na podstawie wizji lokalnych oceniła zgłoszenia do IV edycji konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”.
Gmina Żarki uczestniczyła w 3 kategoriach konkursowych: Ostrów zgłoszony był jako najpiękniejsza wieś, zagrodą wiejską była zagroda państwa Pietruchów z Jaworznika, natomiast przedsięwzięcie odnowy wsi to Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych.
W dwóch z wymienionych kategorii Gmina Żarki zdobyła nagrody:
II miejsce i 2 000,00 zł w konkursie na najpiękniejszą zagrodę zdobyli Teresa i Winicjusz Pietrucha z Jaworznika. W tej kategorii oceniano zakres przedsięwzięć dostosowujących do wymogów ochrony środowiska, a także czynniki rozwoju i wzrostu gospodarczego oraz estetykę obejścia.
II miejsce i 4 000,00 zł za najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi zdobył Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych. Przy wyborze kierowano się pomysłowością, zaangażowaniem społeczności lokalnej w jego realizację oraz umiejętnością zaprezentowania przedsięwzięcia.
W tegorocznej IV edycji konkursu łączna wartość nagród wyniosła 60 tys. zł. Nagrody zostaną wręczone 21 listopada br. podczas Kongresu Sołtysów w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

„Najpiękniejsza zagroda wiejska”
Zagroda wiejska Państwa Pietrucha usytuowana jest w malowniczym, spokojnym zakątku wsi. Obok budynku mieszkalnego znajduje się stajnia dla koni licząca 16 sztuk oraz kilka zarybionych stawów. Stajnia zorganizowana została w dawnej oborze, rozbudowując ją zachowano  jej tradycyjny charakter: budynek wykonany jest w  kamieniu jurajskim  z elementami drewnianymi. Znajduje się tu oprócz stanowisk dla koni – świetlica tzw. siodlarnia gdzie przechowuje się i eksponuje trofea jeździeckie Jest też specjalna hala treningowa dla koni  tzw. koral - czyli miejsce do lężowania  koni, które są w słabszej kondycji. Ważne jest, iż został utworzony tu klub jeździecki, dwa razy do roku organizowane są zawody jeździeckie. Ciekawymi obiektami są urokliwe „kamienne piwniczki” przeznaczone na magazyny rybne i żywnościowe. Na terenie zagrody podziwiać można stawy, w których hodowane są różne gatunki ryb m.in. karp, szczupak, amur. Należy podkreślić, że woda zasilająca stawy pochodzi z miejscowych źródeł. Turyści odwiedzający zagrodę mają niedaleko do sosnowego lasu, w którym można znaleźć cenione gatunki grzybów, jagody oraz inne owoce leśne. Posesja wyposażona jest w szamba ekologiczne, w budynku mieszkalnym zainstalowane jest ogrzewanie gazowe,  przedsięwzięcia te sprzyjają ochronie środowiska. Dodatkowym atutem zagrody są miejsca pracy dla miejscowej ludności i promocja nie tylko sołectwa ale i całej gminy. Zarówno część mieszkalna jak i gospodarcza oraz rekreacyjno wypoczynkowa urządzona jest niezwykle gustownie, ozdobiona dekoracyjnymi rabatami kwiatowymi, winobluszczem.    

Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych - „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”.
Szlak powstał w 2005 roku dzięki inicjatywie mieszkańców gminy oraz Urzędu Miasta
i Gminy Żarki. Przebiega przez 3 sąsiadujące wsie  Ostrów, Przybynów, Zaborze. Wszystkie wsie łączą polne i leśne drogi. Agrogospodarze przygotowali wspólną ofertę, podzielili się zadaniami. Od tego czasu szlak odwiedziło wielu gości z powiatu myszkowskiego, częstochowskiego, zawierciańskiego oraz wielu innych. Szlak wiedzie malowniczym zakątkiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej,  można poznać tu uroki wiejskiego gospodarstwa i tajemnice zwierząt.  Właściciele zagród przygotowali specjalną ofertę dla turystów, przedszkoli, szkół. Wszyscy, a szczególnie ci najmłodsi mogą dowiedzieć się jak kiedyś przechowywano zboże, co je koza, czy struś chowa głowę w piasek, dlaczego koń przepada za sianem, jak zrobić ozdoby używając tylko i wyłącznie słomy, co można wyczarować z ciastoliny. Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć odwiedzając właśnie  Zagrody Edukacyjne: plastyczno - kulinarną Maciejówka,  Kozią, Strusią oraz Zagrody z końmi - Agrogospodarstwo „Pod Skałką” i Agrogospodarstwo „Hucuły”. W każdej zagrodzie opracowany jest program edukacyjny oraz możliwość skosztowania lokalnych specjałów, np. sera koziego, kwaśnicy, czy ajerkoniaku na strusim jajku. W sierpniu 2006 roku został otwarty i oddany do użytku żółty szlak rowerowy o dł. 29 km, prowadzący do kilku gospodarstw agroturystycznych w gminie Żarki m.in. tych które znajdują się na szlaku zagród. Znakowanie szlaku rowerowego wykonał PTTK O/Częstochowa. Odległości pomiędzy zagrodami przemierzać można nie tylko pieszo czy na rowerze ale wozami konnymi, bryczkami, a zimą saniami.

(przygotowała: Agnieszka Skorek, fot. arch. UMiG Żarki)

Konkurs „Literackie Fanaberie”

Dzieci ze SP w Żarkach wzięły udział w konkursie „Literackie Fanaberie”, czyli z książką na walizkach. Rysunki dzieci dotyczą ilustracji książek pani Barbary Gawryluk. Konkurs trwał we wrześniu, uczestnikami są dzieci z klasy I a  wychowawczyni pani Dorota Brzegowska i ...

16

PAŹ

2007

1226

razy

czytano