Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Złote Gody w Żarkach.

Złote Gody w Żarkach.

Wzruszenie i wielkie emocje towarzyszyły każdej z par małżeńskich odbierających Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W miniony piątek (24 sierpnia) w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach Złote Gody świętowało 19 par z terenu Gminy Żarki.


Zaproszenia wystosowano do 23 par obchodzących jubileusz, ale po odbiór przybyło 19 małżeństw. Pozostałym medale zostaną dostarczone. Na liście odznaczonych przez Prezydenta RP znaleźli się: Wacława i Jerzy Bubel, Kazimiera i Józef Bubel, Halina i Ryszard Duda, Janina i Julian Dudek, Teresa i Ignacy Jarkiewicz, Jadwiga i Marian Kaptacz, Barbara i Roman Kleszczewscy, Janina i Czesław Kowaccy, Krystyna i Bronisław Krakowiak, Barbara i Józef Lech, Wacława i Henryk Lipińscy, Zofia i Zdzisław Majchrzak, Ewa i Eugeniusz Maszczyk, Marianna i Aleksander Mucha, Roman i Zenona Ochoccy, Anna i Wacław Piotrowscy, Feliksa i Jan Sapota, Wiesława i Waldemar Stodółkiewicz, Aniela i Wacław Sokół, Helena i Stefan Święciak, Jadwiga i Tadeusz Uchnast, Leokadia i Władysław Urbańczyk, Helena i Jan Zębik.


Głównym organizatorem jubileuszu był Urząd Stanu Cywilnego w Żarkach na czele z kierownik Joanną Jarosz. – Obserwujemy wzrastającą liczbę rozwodów. Młodzi ludzi nie są w stanie utrzymać związku. Gdy pojawiają się kłopoty, rezygnują z bycia razem i decydują się na rozstanie. Dlatego dzisiaj warto podkreślić, że wszyscy tutaj obecni włożyli wielki wysiłek w utrzymanie małżeństwa. Gratuluję tak pięknego jubileuszu – powiedziała kierownik USC Joanna Jarosz.

Medale wręczali i gratulowali Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski oraz burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. W uroczystości wzięli również udział: przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Jakóbczak, radny Bogusław Kowacki, radny Henryk Świerdza, radna Tatiana Ośmiałowska, radny Alojzy Zieliński. 


- W imieniu Rady Miejskiej w Żarkach składam serdecznie gratulacje i życzę zdrowia – powiedział Andrzej Jakóbczak, przewodniczący RM w Żarkach. Odczytał również wiersz Wisławy Szymborskiej pt. Złote Gody. Potem wspólnie z radą Tatianą Ośmiałowską wręczyli książkę Wioletty Weis „Pozostało nas tak niewielu” oraz Wspomnienia Józefa Morawca.
Jubileusz uświetnił występ Zespołu Ostrówiolinki.
(przygotowała i fot: Katarzyna Kulińska-Pluta)

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.


Odznaką Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest medal w kształcie stylizowanej, sześciopromiennej, srebrzonej, oksydowanej gwiazdy o średnicy 35 mm z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie w środku medalu, na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią umieszczone są dwie srebrzone, oksydowane róże. Na odwrotnej stronie w środku umieszczony jest monogram RP, a w otoku napis: ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE.


Medal zawieszony jest na różowej wstążce szerokości 35 mm z pionowym białym paskiem pośrodku szerokości 4 mm.

Źródło: Wikipedia.pl
 

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego - 24.08.2012 r. (Ilość zdjęć w galerii: 30)

27

SIE

2012

5610

razy

czytano