Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Piosenki w języku jidysz i hebrajskim w Domu Kultury w Żarkach.

Piosenki w języku jidysz i hebrajskim w Domu Kultury w Żarkach.

Ponad 50 młodych ludzi wystąpiło na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach. Ponad dwugodzinny program muzyczny wykonała młodzież z Niemiec, Ukrainy i Polski. Sala widowiskowa MGOK w dniu 28 sierpnia wypełniła się śpiewem i muzyką. Koncert poprowadził Niemiec Manfred Lemm – muzyk od lat zafascynowany muzyką żydowską, a szczególnie twórczością krakowskiego stolarza Mordechaja Gebirtiga. Manfred Lemm na scenie zachęcał widzów do wspólnego śpiewania i zabawy. Wspaniale rozumiał się z śpiewająca grupa i znalazł sposób na porozumiewanie się z publicznością zwracając się do niej w języku polskim, angielskim i niemieckim. Wokół niemieckiego muzyka na scenie znaleźli się również inni artyści: Magdalena Gaisek-Gurgul, Mateusz Gurgul oraz Jlia Filipow.


Koncert nosił tytuł „Pamiętać dla Przyszłości”. Był to montaż słowno-muzyczny wykorzystujący piosenki żydowskie śpiewane w oryginale przez zespół młodzieży polskiej, ukraińskiej i niemieckiej.

- Młodzi ludzie to amatorzy, nie są związani na co dzień z muzyką. Łączy ich fakt, iż wspólnie biorą udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez Manfreda Lemma i Dagmar Gutmann z Niemiec wyjaśnił Katarzyna Kaźmierczak, na co dzień nauczyciel z Poraja, przewodnicząca Rady Gminy w Poraju.


Wyjaśnia, iż historia tego koncertu rozpoczyna się od wspólnych warsztatów w dniach 23 – 30.08.2012. Uczestniczyli w nich również  wolontariusze Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Aspera” z Poraja. Była to piąta odsłona współpracy „Aspery” z Fundacją im. Ks. Siemaszki z Krakowa – koordynatorem programu „Pamiętać dla Przyszłości”. Sam projekt funkcjonuje z powodzeniem od 1999 roku. Jego ideą naczelną jest poznawanie tradycji i dziejów żydowskich (w tym tragedii Holocaustu) poprzez muzykę. Fundację w czasie koncertu reprezentowały: Urszula Sieńczak oraz Dorota Starowicz.


Wolontariusze z trzech krajów spędzili całe popołudnie w Żarkach. Poznawali zabytki żydowskiej kultury, odwiedzili kirkut przy ul. Polnej. Usłyszeli o społeczności żydowskiej, której w Żarkach już nie ma.

Na koncercie słowa podziękowania w kierunku młodzieży, Fundacji im. Ks. Siemaszki z Krakowa oraz Stowarzyszenia „Aspera” z Poraja skierował burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
- To symboliczne, iż w dawnej synagodze słyszymy, jak młodzi ludzie z trzech krajów śpiewają w języku jidysz oraz hebrajskim – powiedział K. Podlejski. Wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Jakóbczakiem wręczyli pakiety promocyjne dla opiekunów warsztatów muzycznych: Dagmar Gutmann oraz Manfreda Lemma.


(przygotowała i fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

 

29

SIE

2012

2535

razy

czytano