Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Utracone nadzieje. Wystawa, wykłady, promocja ksiązki - Bytom.

Utracone nadzieje. Wystawa, wykłady, promocja ksiązki - Bytom.

Trudna tematyka dotycząca sytuacji społeczności żydowskiej po II wojnie światowej będzie podejmowana przez organizatorów wystawy i konferencji Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970, która odbędzie się 6 września br. Konferencja rozpocznie się o godz. 12.00 i zapoczątkuje szereg wydarzeń mających na celu przywrócenie pamięci o losach społeczności żydowskiej po II wojnie światowej w województwie śląskim.

Pokazane zostaną różne aspekty odradzania się mniejszości żydowskiej po Holokauście oraz przypomniane powody kolejnych fal emigracji Żydów z Polski. Na konferencji pojawią się osoby, które wyemigrowały z Polski po kampanii antysemickiej 1968 roku. Swoje przybycie zapowiedzieli rozsiani po całym świecie byli żydowscy mieszkańcy naszego regionu. Zaprezentowane zostaną również wspomnienia byłych mieszkanek Bytomia, Ady Wolfstein oraz Eloe Laiken.

Na wystawie, której wernisaż odbędzie się 6 września o godz. 17.00,  zgromadzono bogaty materiał pochodzący ze zbiorów archiwalnych Yad Vashem w Jerozolimie, United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, Ghetto Fighters’ House Museum koło Akry w Izraelu, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz jego oddziałów w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie i Gliwicach, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach i Bielsku-Białej, a także ze zbiorów rodzinnych osób prywatnych. Jej celem jest przywrócenie pamięć o losach społeczności żydowskiej po II wojnie światowej i podejmowanych wówczas prób odbudowy życia. Ten mozolny trud niszczony był przez kolejne fale antysemityzmu. Choć społeczność żydowska stanowi dzisiaj garstkę ludzi skupionych w Gminach Wyznaniowych oraz oddziałach Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów (TSKŻ) w Polsce, to jednak jest obecna w naszym życiu. Jej nieugięta postawa moralna i pracowitość budzą szacunek, a bogata kultura zachwyca. Wystawa jest wspólnym projektem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, fundacji Brama Cukermana oraz Ghetto Fighter’s House Museum z Izraela i będzie prezentowana do 31 stycznia 2013 roku.
 

Czwartkowy wieczór zakończy koncert Jerzego Grunwalda i montaż słowno-muzyczny w wykonaniu aktora Teatru Żydowskiego Henryka Rajfera i sióstr Zofii i Czesławy Rayfer, który poprowadzi Teresa Wrońska.
 

Następnego dnia zaplanowany jest jednodniowy rajd edukacyjny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych śladem miejsc związanych z ludnością żydowską w Bytomiu, Gliwicach, Sosnowcu i Katowicach.

Program (czwartek, 6 września 2012):
12.00 - powitanie gości
sala Gorczyckiego ul. W. Korfantego 34
12.30 - promocja książki "Scenariusz życiem pisany", spotkanie z autorkami Adą Wolfstein i Eloe Laiken
sala Gorczyckiego ul. W. Korfantego 34
13.30 – konferencja panelowa: „Trudne decyzje. Wpływ wydarzeń Marca 1968 roku na życie społeczności żydowskiej w województwie katowickim”
sala Gorczyckiego ul. W. Korfantego 34
17.00 - otwarcie wystawy „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970”
18.00 - koncert Jerzego Grunwalda
sala Gorczyckiego ul. W. Korfantego 34
18.45 – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Henryka Rajfera i sióstr Zofii i Czesławy Reyfer, prowadzenie koncertu Teresa Wrońska sala Gorczyckiego ul. W. Korfantego 34

Kuratorzy wystawy: dr Aleksandra Namysło i Izabella Kühnel
Czas trwania wystawy: 6.09.2012-31.01.2013 r.
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach główny, pl. Jana III Sobieskiego 2


HONOROWY PATRONAT:

Ambasady Izraela w Warszawie
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza

PARTNERZY:

Miasto Bytom
TSKŻ
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach
Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach

PATRONI MEDIALNI:
Muzeum Historii Żydów Polskich
Polskie Radio Katowice
TVP Historia
TVP Katowice
Słowo Żydowskie
Midrasz
Wirtualny Sztetl

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

 

30

SIE

2012

1436

razy

czytano