Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Gospodarze po żniwach!

Gospodarze po żniwach!

W minioną niedzielę (9.09) rolnicy spotkali się w czasie Święta Plonów. Gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych było miasto Myszków. Burmistrz Żarek Klemens Podlejski zgłosił od do wyróżnienia na dożynkach osoby – rolników i działaczy kulturalnych z terenu Gminy Żarki. Wśród nich znaleźli się: Beata Kowacka z Jaworznika, Wiesława Pośpiech z Kępiny,  Helena Kot z Żarek, Dorota i Robert Chrostowscy z Ostrowa, Barbara i Artur Socha z Przybynowa.

Oto informacje o wyróżnionych mieszkańcach Gminy Żarki.

Barbara Kowacka
Od 15 lat jest zaangażowana w działalność zespołu Kłos z Jaworznika. Bierze udział w festynach, przeglądach i konkursach. Jest aktywną działaczką kultury ludowej w swojej miejscowości.

Wiesława Pośpiech
Od 5 lat działa w zespole Ostrówiolinki z Ostrowa. Reprezentuje gminę Żarki na festynach i przeglądach w całej Polsce. Oprócz tego śpiewa w zespole Trio z Żarek i maluje przepiękne obrazy związane z naszą okolicą, portrety Papieża Jana Pawła II, portrety Żydów, mnichów. Jej ulubionym tematem plastycznym są konie.

Helena Kot
Od lat śpiewa w zespole Lira z Żarek, jest aktywną działaczką społeczną. Reprezentuje gminę Żarki na różnych konkursach, przeglądach i imprezach.

Dorota i Robert Chrostowscy
Właściciele gospodarstwa Kozia Zagroda w Ostrowie (na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych). W ich ofercie znajdują się  kozie sery,  mleko, nalewki i inne przetwory z koziego mleka. Państwo Chrostowscy otrzymali już wiele nagród za swoje wyroby, min. Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej za kozi ser twardy dojrzewający. Mają z dzierżawą 8 ha łąk czystych ekologicznie, które pomagają wyżywić kozy z ich stada.


Barbara i Artur Socha
Aktywni gospodarze, którzy umiejętnie łączą rolnictwo z działalnością turystyczną. W prowadzonym przez nich Agrogospodarstwie „Pod Skałką” łączą zabawę i wypoczynek na łonie natury z edukacją. Można tu obcować ze zwierzętami, poznać dzieje wsi polskiej, odbyć przejażdżkę powozem konnym oraz skosztować specjałów kuchni wiejskiej. Goście mają do dyspozycji bogate zaplecze w postaci zwierzyńca, Skansenu Wsi Jurajskiej (oryginalna chałupa z XIX Wieku, z kuźnią, wyposażeniem), a nawet ptaszarni. Wszystko po to, by ocalić od zapomnienia fragmenty historii, a miłośnikom natury dać szanse posmakowania jej w kontakcie bezpośrednim. Agrogospodarstwo jest wpisane w Szlak Edukacyjnych Zagród, które posiadają certyfikat najlepszego produktu Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Państwo Socha należą do ogólnopolskiej sieci gospodarstw edukacyjnych organizowanych pod szyldem Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Przyjmują turystów indywidualnych i grupowych. Co roku dla wszystkich organizują dzień otwarty w pierwszy weekend lipca. Otrzymali nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego jako najlepsze  przedsięwzięcie odnowy wsi w 2011 roku. Więcej na stronie http://www.agroskalka.pl/

   
   
   


 

10

WRZ

2012

7983

razy

czytano