Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

W Jaworzniku festyn przy szkole, przy ul. Wschodniej poświęcenie.

W Jaworzniku festyn przy szkole, przy ul. Wschodniej poświęcenie.

Jaworznickie Pożegnanie lata to nazwa festynu, który odbył się w minioną sobotę (15.09.) w Jaworzniku. Nim rozpoczęła się zabawa oddano do użytku ul. Wschodnią w Jaworzniku, wieczorem bawiono się na zabawie tanecznej.
Uroczystość rozpoczęto od przemarszu mieszkańców, samorządowców, uczniów, nauczycieli z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Kopalni „Bielszowice” spod szkoły w kierunku ul. Wschodniej. Tu na wysokości posesji państwa Angeliki i Łukasza Pałęgów pochód zatrzymał się i odbyła się uroczystość poświęcenia i oddania do użytku wybudowanej ul. Wschodniej.
Poświęcenie dokonał ksiądz proboszcz Marek Pacyna. Przemawiali: burmistrz Klemens Podlejski, przewodniczący Rady Miejskiej w Żarkach Andrzej Jakóbczak, radna Wioletta Król (inicjatorka uroczystości), sołtys Mariusz Kwiatkowski.
Do przecięcia wstęgi poproszono oprócz wyżej wymienionych osób radnego  poprzednich kadencji Jerzego Kota, inspektora nadzoru Augustyna Ulmana i mieszkankę ul. Wschodniej Angelikę Pałęgę.


W trakcie otwarcia przypomniano, iż inwestycja była realizowana  w dwóch etapach i trwała dwa lata, chociaż nie było to najtrudniejsze zadanie. Trudność w przeprowadzeniu tej inwestycji wynikała z braku zgody mieszkańców na zaproponowane przez projektanta rozwiązania. Potrzebne były zmiany w projekcie, a to wymagało czasu.  Osobom zaangażowanym w przygotowanie, realizację i poświęcenie inwestycji wręczono kwiaty. Następnie pomaszerowano w kierunku placu szkolnego.
 

Pierwszym punktem „Jaworznickiego Pożegnania Lata” był koncert Orkiestry   Dętej Kopalni  „Bielszowice’’  założonej w 1919 roku. Orkiestra wpisała się w historię Bielszowic, Rudy Śląskiej, Śląska. Koncertuje w regionie , kraju i za granicą m.in. na tourne w Chinach w 1986 r. Od 1993 roku corocznie zapraszana jest  na Europejski  Festiwal Orkiestr  Dętych w Niemczech  w mieście Schlema. Orkiestra brała również udział w Międzynarodowym Festiwalu w Kolinie oraz w Rthyne  w Czechach, nagrała dwie płyty CD prezentujące bogaty i różnorodny repertuar. Dyrygentem orkiestry jest Zygmunt Kiks, muzyk Filharmonii Zabrzańskiej oraz nauczyciel Szkoły Muzycznej w Zabrzu.
Następnie na scenie pojawiły się dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jaworzniku. Prezentowały interesujący program związany z muzyką, tańcami, przyśpiewkami i przedstawieniami.  Za ich merytoryczne przygotowanie odpowiadały nauczycielki:  Małgorzata Musialik, Barbara Ledwoch, Iwona Górniak, Małgorzata Gurbała, Cecylia Bojda, Ewelina Nowakowska. Powadzeniem cieszyły się konkursy dla publiczności związane z tematem ziemniaka. Było rzucanie na odległość, obieranie kartofli na czas, skakanie w workach i zbieranie rozsypanych pyrów. Wystąpił Zespół Kłos, a do zabawy przygrywał Matrix.
 

Głównym organizatorem festynu była dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzniku Jadwiga Podlejska we współpracy z gronem pedagogicznym, uczniami i rodzicami.  I właśnie ta grupa osób składa serdecznie podziękowania za pomoc w zorganizowaniu  festynu członkom Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Jaworznik  na czele z prezesem Jerzym Kotem,  radnej Wioletcie  Król, radnej Stanisławie Nowak, Marcinowi Podlejskiemu (firma „POLBUT”), Henrykowi i Sylwii Wiewióra (PPH Piekarnia i ciastkarnia), Międzypowiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Myszkowie, Janowi Krzysztoniowi (Zakład Usług i Zaopatrzenia Technicznego),  Dariuszowi Kotowi prezesowi Straży Pożarnej w Jaworzniku  wraz z druhami, Ryszardowi Miszczykowi (Hurtownia Obuwnicza „Adamis’’), burmistrzowi  Żarek Klemensowi Podlejskiemu, dyrektorowi ZEAOS  Jakubowi Grabowskiemu, sekretarz Gminy Żarki Barbarze Major, firmie Hema, Zakładowi  Wielobranżowemu Handlowo – Produkcyjnemu. Hurt-Detal Pawlik,  Tomaszowi Krzysztoniowi  (PPHU TOMAK), Barbarze Pająk Sklep, Joannie Haładus, Dorocie Kot , Hurtowni  artykułów biurowych AREX w Myszkowie, Hurtownie Napojów "Jurajska" w Myszkowie  Firma TOK Grzegorza Kota.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Jacek Urbańczyk)

 

Jaworznickie Pożegnanie Lata - 15.09.2012 r. (Ilość zdjęć w galerii: 48)

17

WRZ

2012

3589

razy

czytano