Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Spotkanie z Robertem Szecówką

Spotkanie z Robertem Szecówką

31 października w Szkole Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach odbyło się spotkanie z Robertem Szecówką, znanym rysownikiem i satyrykiem, absolwentem szkoły. Zacny gość po  60 latach  odwiedził mury szkoły, która kojarzy mu się z dzieciństwem, pierwszymi przyjaźniami oraz początkiem edukacji.
Artysta wspominał czasy szkolne, swoich nauczycieli, trudne lata okupacji:

Należę do uczniów, którym przypadło zaczynać naukę w najbardziej tragicznym  momencie historii Polski. Mury szkoły zamiast rozbrzmiewać radosną wrzawą dzieci, wypełniły się pewnego dnia odgłosami wojskowych butów, okrzykami  rozkazów w obcym języku.
Nasza szkoła służyła obcej, okupującej Polskę armii jako koszary.
Musieliśmy się tułać po różnych pomieszczeniach naszego miasta: uczyliśmy się w tzw  „przytułku” (nieistniejacym już) przy  Kościele Św. Barbary, w sejmiku przy ul. Leśniowskiej, w przyklasztornej willi, a nawet po prywatnych mieszkaniach.  Wiele odwagi i poświęcenia wykazywały wtedy osoby z grona nauczycielskiego, nasi rodzice, mieszkańcy Żarek, by nam zapewnić ciągłość nauki.  .  .
Pamiętam niespodziewane wizytacje i kontrole ówczesnych „kuratorów”.
Wśród podręczników mieliśmy zakazane   książki z historii Polski, geografii. My, ośmio- , dziewięciolatkowie, rozumieliśmy doskonale, jakie grozi niebezpieczeństwo. Na odpowiedni sygnał biegliśmy do małego wówczas lasku  obok szkoły i tam pod  sosenkami chowaliśmy  w piasku te książki. Oby nigdy te mury nie były świadkami podobnych sytuacji!

Druga część spotkania poświęcona była działalności plastycznej. Dla dzieci była to niecodzienna lekcja, w czasie której mogły obserwować pracę rysownika, poznawać tajniki tworzenia rysunku satyrycznego . Artysta zachęcił uczniów do odważnych prób plastycznych, rozwijania swoich zainteresowań. Najważniejszą rolę w życiu odgrywa wyobraźnia,     potrzebna w życiu na co dzień, także w pracy zawodowej. Bardzo ważny jest humor, umiejętność dostrzegania w życiu rzeczy śmiesznych. Warto się często śmiać, pogodnie odnosić do ludzi i świata.
Robert Szecówka przeczytał także fragment swojej książki Pałer, która wpisana została do Księgi Rekordów  Guinessa.
Uczniowie zadali mnóstwo pytań, a na koniec ustawili się w długiej kolejce po autografy.
Było to najbardziej naturalne i szczere spotkanie, w jakim uczestniczyłem – tak podsumował swój czterogodzinny pobyt w szkole Robert Szecówka – Robs, znany w całej Europie rysownik i satyryk. 

02

LIS

2007

1194

razy

czytano