Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Gimnazjaliści z wizytą w żareckim magistracie.

Gimnazjaliści z wizytą w żareckim magistracie.

Gimnazjaliści z Żarek interesowali się przyszłością miasta. Pytali, czy może powstać skate park na Osiedlu 600-lecia i kiedy będzie robiona ulica Źródlana i Różana w Żarkach oraz oświetlenie przy drodze w Przybynowie  na wysokości cmentarza. Wszystkie te zapytania i propozycje padły w dniu 16 października. W tym dniu żarecki magistrat odwiedzali uczniowie klas pierwszych z miejscowego gimnazjum. W sumie około 100 osób zapoznało się z pracą żareckiego samorządu w ramach Dnia Otwartych Drzwi Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach.

Wizyta w urzędzie rozpoczynała się od sali sesyjnej. Tu czekali przewodniczący Rady Miejskiej w Żarkach Andrzej Jakóbczak oraz radni: Stanisława Nowak, Tatiana Ośmiałowska, Alojzy Zieliński, Wilhelm Patoń.
Opowiadali o tym, jak zostaje się radnym, czym jest Rada Miejska i jakie decyzje podejmuje. Młodzi interesowali się wyborami, podziałem gminy na sołectwa i miasta na osiedla.
Następnym punktem było spotkanie z burmistrzem Miasta i Gminy Żarki Klemensem Podlejskim w jego gabinecie. Tu padały pytania odnośnie zadań burmistrza, pracy sekretariatu, spotkań z interesantami i wykonawcami. Kolejna wizyta przypadała w Referacie Finansowym. Edyta Kwiatkowska i Katarzyna Dorobisz wprowadzały gości w tajniki zagadnień podatkowych, Anna Kowacka od planowania przestrzennego informowała o polityce przestrzennej gminy, a komendant Straży Miejskiej Mariusz Nowak o codziennej pracy, monitoringu w mieście, parkowaniu.  Wiyzta młodych osób kończyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kierownik USC Joanna Jarosz opowiadała, jakie sprawy i w którym momencie życia są załatwiane w tej instytucji.

- Projekt edukacyjny polegający na przybliżaniu pracy urzędu i samorządu najmłodszym mieszkańcom gminy realizujemy już od czterech lat – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – W kraju jest kilka urzędów, mają różne kompetencje. Najbliżej każdego mieszkańca jest jednak urząd gminy. Warto, aby nasi młodzi obywatele wiedzieli, czym zajmuje się samorząd, czym jest gmina, jakie mamy obowiązki i jakie zadania realizuje.


(przygotowała i fot: Katarzyna Kulińska-Pluta)
 

22

PAŹ

2012

1463

razy

czytano