Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Hołd dla osób, które straciły życie walcząc o Ojczyznę.

Hołd dla osób, które straciły życie walcząc o Ojczyznę.

W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych oddali hołd i uczcili pamięć osób, którzy stracili życie walcząc o suwerenność i niepodległość Ojczyzny. W dniu 30 października odwiedzili groby w mieście Żarki.
Kwiaty złożono oraz zapalono znicze w pierwszej kolejności przy ul. Ofiar Katynia przy cmentarzu parafialnym w Żarkach. Tu znajduje się głaz z tablicą upamiętniający miejsce, na którym w czasie II wojny światowej Niemcy rozstrzeliwali mieszkańców Żarek i okolicznych miejscowości.
Wśród członków delegacji znaleźli się m.in. wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, marszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, wicestarosta Jan Kieras oraz burmistrz Miasta Żarki Klemens Podlejski, a także przedstawiciele służb mundurowych podinspektor Krzysztof Sosnowski z myszkowskiej komendy policji i komendant PSP w Myszkowie Dariusz Caban. Następnie hołd oddano osobom złożonym w grobie zbiorowym wojennym,- siedmiu żołnierzom Wojska Polskiego poległym we wrześniu 1939 roku. Grób ten znajduje się na cmentarzu parafialnym w Żarkach. Ostatnim odwiedzonym tego dnia miejscem był cmentarz żydowski w Żarkach. Tu w dniu 6  października 1942 r.  podczas likwidacji getta, hitlerowcy rozstrzelali ok. 300 osób.

W ostatnich dniach października miejsca pamięci na terenie Gminy Żarki odwiedzali również uczniowie szkół. Zapalali znicze i składali kwiaty. Z pewnością za sprawą mieszkańców w dniu 1 listopada na grobach stanie jeszcze wiele zapalonych świec ku pamięci poległych lub zamordowanych. 


(przygotowała i fot: Katarzyna Kulińska-Pluta)
 

30

PAŹ

2012

1240

razy

czytano