
umigzarki.pl
Nowa
Eliminacje Gminne Żarki - Ogólnopolski Turniej ...
24
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Żarki. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Dzięki uprzejmości jednego z Internautów została zamieszczony w Galerii Filmów fragment reportażu pod tytułem Meldefahrer X-album przywieziony z wojny. Iłża 1939. Znajdziemy w nim również autentyczne wspomnienia mieszkańców Żarek na temat zbrodni popełnianych przez niemieckie wojska w pierwszych dniach września 1939 roku. W filmie występują m.in. Helena Fiszer, Helena Gawęda, Kazmierz Gurbała, Antoni Borowski, Józef Wyporski, Ignacy Maślankiewicz. Reportaż filmowy powstał w latach 60. XX wieku.
Reporter podąża śladami Meldefahrera X. Kim jest Meldefahrer X? To niemiecki żołnierz, goniec motocyklowy, który w albumie-dzienniku zebrał fotografie, jakie wykonał na szlaku swojej służby podczas niemieckiej inwazji na Polskę. Niemiec w Żarkach przebywał od 1 do 4 września 1939 roku. Kilka lat później jego trasę pokonuje polski reporter. Film jest dostępny od adresem: http://www.umigzarki.pl/filmy#!prettyPhoto2[mixed]/0/
Film jest mocno powiązany z książka pt. "Meldefahrer X. Album przywieziony z wojny". Na stronie http://www.1939.pl/ksiazki/meldefahrer/index.html znajduje się następująca informacja: „W siedemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej Wydawnictwo Replika rozpoczyna publikację cyklu reporterskich książek Ryszarda Wójcika, pod nazwą "Strzępy historii", w którym to autor tropi ślady rozmaitych niewyjaśnionych dotychczas zagadek oraz rysuje sylwetki nieznanych bohaterów okresu II wojny światowej.
Cykl rozpoczyna książka "Meldefahrer X. Album przywieziony z wojny". Meldefahrer X to występujący w książce niemiecki żołnierz, tajemniczy goniec motocyklowy, który w albumie-dzienniku zebrał fotografie, jakie wykonał na szlaku swojej służby podczas niemieckiej inwazji na Polskę. Wójcik poszedł tropem przypadkowo znalezionego albumu, docierając tym samym do świadków pogromu polskiego miasteczka Żarki w pierwszych dniach września 1939, następnie weteranów krwawej bitwy pod Iłżą z 8-9 września 1939, wreszcie samego generała Stanisława Tatara, który opowiedział mu prawdziwą historię skarbu Funduszu Obrony Narodowej. Wszystkie te zdarzenia i postaci Wójcik łączy w fascynującą reporterską, bogato ilustrowaną opowieść, która może być w pewnym sensie odebrana również jako książka o tym, jak się bada historię, jak łączy się fakty, jak przypadkowe dokumenty zmieniają ustalone wersje zdarzeń, a kluczowe postaci zostają pomijane w oficjalnych kronikach.
Każdy, kto ma świadomość tego, z jakim trudem rodzi się prawda historyczna, powinien sięgnąć po tę książkę. Na szczególną uwagę zasługują fotografie niemieckiego gońca motocyklowego, prezentujące rozmaite sceny - od wymarszu na wojnę z koszar w Żarach Śląskich, przez spalone Żarki, bezdroża, chaty, obozowe biesiady, aż do Iłży z ponurymi śladami bitwy i płonącą Warszawę. Nigdy w Polsce te zdjęcia nie były w tak szerokim wyborze publikowane, a jest to unikatowy dokument prezentujący krwawe dni Września 1939 r.”
Książka jest dostępna w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Żarkach, a film można obejrzeć od adresem: http://www.umigzarki.pl/filmy#!prettyPhoto2[mixed]/0/
umigzarki.pl
Nowa
24
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
20
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
21
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
21
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
21
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
3
mar
2025
Więcej
Basen w Żarkach.
Ruiny w Żarkach.
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.
Wycieczka rowerowa.
Zabytkowe stodoły w Żarkach.
Muzeum w Żarkach.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Widok na Żarki z lotu ptaka.
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.