Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Informacja dla osób zainteresowanych wymianą pieców.

Informacja dla osób zainteresowanych wymianą pieców.

W związku z licznymi zapytaniami w sprawie możliwości dofinansowania na wymianę kotła centralnego ogrzewania informujemy, iż ciągle trwają uzgodnienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Gmina Żarki czeka na akceptację wniosku o dofinansowanie i podpisanie umowy. Jak tylko formalności te zostaną załatwione zostanie ogłoszony nabór wniosków dla mieszkańców.     

                            
Przypomnijmy, iż w ub. roku radni przyjęli Program Niskiej Emisji dla Gminy Żarki. Następnie żareccy urzędnicy złożyli wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tym samym rozpoczęło się wdrożenie programu, który zostanie sfinansowany ze środków gminy oraz mieszkańców, przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Gmina Żarki stara się o 360 tys. pożyczki na realizację zadania. Wartość całego projektu oszacowano na 600 tys. zł. Pozostałe środki 240 tys. zł to udział mieszkańców w tym projekcie.
Zakres zadania będzie polegał na wymianie źródeł ciepła w budynkach indywidualnych zlokalizowanych na terenie gminy Żarki poprzez montaż nowych ekologicznych pieców w 50 domach. Objętym, czy piec będzie gaz, ekogroszek, olej, czy inne paliwo. Warunkiem koniecznym jest, aby piec miał atest energetyczno-emisyjny.
Dotacja jest udzielna w formie pożyczki. Pożyczkę zaciągnie Gmina Żarki. Dzięki temu każda wymiana starego pieca w 60 proc. będzie opłacana z dofinansowania, a w wysokości 40 proc. przez mieszkańca.
Program niskiej emisji jest drugim z programów ekologicznych wdrażanych przez Gminę Żarki. W 2012 rokuzakończono działania programu azbestowego.  Dzięki temu blisko 238 ton azbestu zostało zutylizowanych na terenie gminy Żarki, a z programu skorzystało około 130 mieszkańców. Teraz wdrażana jest kolejna edycja programu azbestowego. Informacje pod adresem: http://www.umigzarki.pl/aktualnosci/2094


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)
 

17

STY

2013

1366

razy

czytano