Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Wymiana pieców - Gmina Żarki uzyskała pożyczkę.

Wymiana pieców - Gmina Żarki uzyskała pożyczkę.

Na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ukazała się lista zadań kwalifikujących się do uzyskania dofinansowania w zakresie ochrony atmosfery. Na liście znalazła się również Gmina Żarki. Oznacza to w praktyce, iż mieszkańcy skorzystają i wymienią przestarzałe piece na nowe, ekologiczne. W wojewódzkim funduszu dokonano merytorycznej oceny wniosków, które zostały złożone w ramach naboru zakończonego w dniu 31.10.2012 roku. Na liście podstawowej zadań kwalifikujących się do uzyskania dofinansowania znalazło się 175 wniosków, natomiast na liście rezerwowej widnieją 32 wnioski. Żarecki wniosek pt  Modernizacja źródeł ciepła w budynkach indywidualnych realizowana w ramach  Programu Ograniczenia Niskiej emisji dla Gminy Żarki znalazł się na liście pozytywnie rozpatrzonych.

- Otrzymamy 348 tys. zł pożyczki na działania ekologiczne w zakresie ochrony atmosfery. W ub. roku radni przyjęli Program Niskiej Emisji dla Gminy Żarki. W tym roku będzie realizowany – mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

W najbliższym czasie Gmina Żarki podpisze umowę z WFOŚ w Katowicach na realizację zadania. Nabór wniosków od mieszkańców planuje się uruchomić w ciągu dwóch miesięcy. Mieszkańcy są proszeni o śledzenie strony internetowej, tam bowiem będą zamieszczone wnioski do pobrania i wszelkie niezbędne informacje o procedurze naboru.

Programu zostanie sfinansowany ze środków gminy oraz mieszkańców, przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Gmina Żarki otrzyma 348 tys.  pożyczki na realizację zadania. Wartość całego projektu oszacowano na 600 tys. zł. Pozostałe środki 240 tys. zł to udział mieszkańców w tym projekcie.

Zakres zadania będzie polegał na wymianie źródeł ciepła w budynkach indywidualnych zlokalizowanych na terenie gminy Żarki poprzez montaż nowych ekologicznych pieców w 50 domach. Obojętne, czy piec będzie gaz, ekogroszek, olej, czy inne paliwo. Warunkiem koniecznym jest, aby piec miał atest energetyczno-emisyjny.

Dotacja jest udzielna w formie pożyczki. Pożyczkę zaciąga Gmina Żarki. Dzięki temu każda wymiana starego pieca w 60 proc. będzie opłacana z dofinansowania, a w wysokości 40 proc. przez mieszkańca.

Program niskiej emisji jest drugim z programów ekologicznych wdrażanych przez Gminę Żarki. W 2012 roku zakończono działania programu azbestowego. Dzięki temu blisko 238 ton azbestu zostało zutylizowanych na terenie gminy Żarki, a z programu skorzystało około 130 mieszkańców. W 2013 roku został również przeprowadzony nabór na wymianę  azbestu. Druga edycja jest w trakcie wdrażana.

(Przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

 

26

MAR

2013

2211

razy

czytano