środa, 26 czerwca 2019 r.
imieniny obchodzą: Jan, Paulina
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Wypalanie traw to wykroczenie!

Strona główna » Aktualności » Wypalanie traw to wykroczenie!

wielkość tekstu:A | A | A

Wypalanie trawy to nielegalna praktyka, niebezpieczna dla ludzi i środowiska. Nadejście wiosny, jak co roku związane jest ze wzrostem liczby interwencji w tym zakresie. Tylko w minionym tygodniu Straż Miejska w Żarkach ze Strażą Pożarną kilka razy interweniowała w takich przypadkach.

Wypalanie traw jest niezgodne z prawem, gdyż zabrania tego ustawa o ochronie przyrody, a także ustawa o ochronie lasów. Straż Miejska przypomina, że wypalanie traw jest procederem nielegalnym w myśl obowiązujących przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody /Dz.U.2004r. Nr.92 poz.880/ Art. 131 pkt 12 „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”. Grozi za to kara do 500 zł w postępowaniu mandatowym lub do 5000 zł w postępowaniu przed Sądem.


Wypalanie suchych traw i chwastów, wbrew panującej opinii nie użyźnia gleby, a wręcz przeciwnie prowadzi do jej wyjałowienia oraz nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Efektem takiego działania są pożary trudne do opanowania, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się, co skutkuje często dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi, spowodowanymi przerzucaniem się ognia na zabudowania lub lasy. Płonące trawy w przydrożnych rowach to także zagrożenie dla kierowców,  dym z płonących nieużytków jest przyczyną groźnych kolizji drogowych. Może powodować także zatrucia dwutlenkiem węgla.


Strażnicy miejscy będą reagować w przypadku stwierdzenia wypalania traw i nieużytków, poprzez stosowanie odpowiedniego oddziaływania karno-represyjnego.

 

czytano: 1592 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2013-04-17 13:54:29

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 10