Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Wypalanie traw to wykroczenie!

Wypalanie traw to wykroczenie!

Wypalanie trawy to nielegalna praktyka, niebezpieczna dla ludzi i środowiska. Nadejście wiosny, jak co roku związane jest ze wzrostem liczby interwencji w tym zakresie. Tylko w minionym tygodniu Straż Miejska w Żarkach ze Strażą Pożarną kilka razy interweniowała w takich przypadkach.

Wypalanie traw jest niezgodne z prawem, gdyż zabrania tego ustawa o ochronie przyrody, a także ustawa o ochronie lasów. Straż Miejska przypomina, że wypalanie traw jest procederem nielegalnym w myśl obowiązujących przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody /Dz.U.2004r. Nr.92 poz.880/ Art. 131 pkt 12 „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”. Grozi za to kara do 500 zł w postępowaniu mandatowym lub do 5000 zł w postępowaniu przed Sądem.


Wypalanie suchych traw i chwastów, wbrew panującej opinii nie użyźnia gleby, a wręcz przeciwnie prowadzi do jej wyjałowienia oraz nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Efektem takiego działania są pożary trudne do opanowania, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się, co skutkuje często dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi, spowodowanymi przerzucaniem się ognia na zabudowania lub lasy. Płonące trawy w przydrożnych rowach to także zagrożenie dla kierowców,  dym z płonących nieużytków jest przyczyną groźnych kolizji drogowych. Może powodować także zatrucia dwutlenkiem węgla.


Strażnicy miejscy będą reagować w przypadku stwierdzenia wypalania traw i nieużytków, poprzez stosowanie odpowiedniego oddziaływania karno-represyjnego.

 

17

KWI

2013

2257

razy

czytano