Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Eksperci od Juliana Tuwima.

Eksperci od Juliana Tuwima.

Blisko 200 uczniów szkół podstawowych wzięło udział w XII Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Kto czyta, nie błądzi”. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem:  „Przygoda z poezją się zaczyna, gdy czytamy Juliana Tuwima”.  Najlepsza okazała się Oliwia Dominiak (SP im. Edwarda Reszke w Borownie), drugie miejsce zajęła Anna Drynda (SP nr 48 im. Gen. Z. Berlinga w Częstochowie), trzecie Maja Nowak (SP nr 3 im. T. Kościuszki w Myszkowie).

Do Żarek w Światowym Dniu Książki (23.04) przyjechali uczniowie z różnych zakątków województwa śląskiego. Reprezentowali gminy m.in.: Janów, Koziegłowy, Poraj, Myszków, Częstochowa, Kamienica Polska, Poręba, Popów, Garnek, Woźniki, Psary, Wrzosowa. Chętnych do pisania testu na temat twórczości i życia polskiego poety było tak wielu, iż nie zmieścili się na sali widowiskowej i trzeba było ustawić dodatkowe krzesła na korytarzu.

Impreza organizowana pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego. Głównym organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Żarkach i jej uczniowie również stanęli do rywalizacji.Przedsiewzięcie zostało wsparte oragnizacyjne przez Miejsko i Gminną Bibliotekę Publiczną w Żarkach oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach.

Po napisaniu testu wyłoniono dziesięciu finalistów. W finałowych rozgrywkach musieli się zmierzyć z szeregiem różnorodnych zadań sprawdzających ich wiedzę w sposób szczegółowy. W skład jury wchodzili: przewodniczący Tadeusz Pakuła, Elżbieta Jatulewicz, Barbara Sojka, Patrycja Tabaka, Maria Okularczyk, Monika Radosz, Katarzyna Samek, Magdalena Brzegowska, Henryka Janusiewicz. Ponadto do komisji zaproszono 5 pań opiekunek uczestników konkursu. Członkowie jury podkreślali, iż poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Młodzi ludzie byli bardzo dobrze przygotowani.

- W 2013 roku przypada 60. rocznica śmierci i stulecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.  To powody, które przesądziły, aby w tym roku młodym ludziom zaproponować lekturę poezji Juliana Tuwima  – mówi Tadeusz Pakuła, dyrektor SP w Żarkach.
 

Wsparcie dla konkursu zapewniła miejscowa firma. Organizator dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach składa serdeczne podziękowanie dla  sponsorów konkursu Piekarni S.C.  Jerzy Musialik, Beata Samulak http://www.piekarnia-musialik.pl/


(tekst i fot: Katarzyna Kulińska-Pluta)

 

24

KWI

2013

2322

razy

czytano