Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Z nowym wozem lepsza służba!

Z nowym wozem lepsza służba!

Jednostka OSP w Jaworzniku została oficjalnie obdarowana nowym lekkim samochodem ratowniczo-gaśniczym z napędem na cztery koła. Uroczysty moment przekazania nastąpił w dniu 4 maja w ramach Gminnych Obchodów Dnia Świętego Floriana.
Strażacy z jednostek OSP z terenu gminy Żarki w minioną sobotę (4.05.) spotkali się w Jaworzniku. Przybyły zastępy z Czatachowy, Kotowic, Ostrowa, Przybynowa, Wysokiej Lelowskiej, Żarek. Najliczniej była reprezentowana jednostka z Jaworznika.
Obchody rozpoczęto od uroczystej mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym przez księdza proboszcza Marka Pacynę. Po nabożeństwie proboszcz poświecił nowe auto. Burmistrz Klemens Podlejski i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Jakóbczak przekazali kluczyki do nowego auta na ręce prezesa OSP Jaworznik Dariusza Kota oraz kierowcy Grzegorza Kowackiego.

Samochód  ratowniczo–gaśniczy z napędem na cztery koła ma m.in. pompę Lucas, agregat prądotwórczy, pompę szlamową, torbę medyczną, deskę ratowniczą z szynami, maszt oświetleniowy, wyciągarkę. W aucie mieści się 6 osób.  Jednostka z Jaworznika jest jedną z dwóch z terenu Gminy Żarki, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Po mszy wraz z towarzyszeniem orkiestry dętej z Przybynowa zgromadzeni przemaszerowali pod remizę OSP. Tu słowa do strażaków wygłosili: starosta myszkowski Wojciech Picheta, starszy brygadier Krzysztof Mizgalski z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie, przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego Marian Szczerbak, burmistrz Klemens Podlejski, przewodniczący Andrzej Jakóbczak, radna wsi Jaworznik Wioletta Król.

Słowa podziękowania w imieniu jaworznickiej jednostki przekazał prezes Dariusz Kot. Zwrócił się do burmistrza i Rady Miejskiej dziękując za przekazanie środków w wysokości 74 tys. zł. Specjalne podziękowania złożył dla Zarządu Powiatowego Związku OSP RP, który skierował wniosek z Jaworznika o zakup auta do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Biuro w Katowicach i dzięki tym działaniom udało się pozyskać sumę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 50 tys. zł. Krajowy System Ratownictwa Technicznego sfinansował zakup wyposażenia, wsparcie wyniosło 13 tys. zł. Wspólnota Gruntowa Wsi Jaworznik dołożyła 5 tys. zł

- Podziękowanie kierujemy również do Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie Dariusza Cabana za dofinansowanie tego zadania  kwotą 4.800 zł. Przy okazji chciałbym podziękować za wsparcie wszystkim sponsorom, sympatykom i osobom wspierającym nasza organizację – zakończył prezes Dariusz Kot.

Specjalną niespodziankę przygotował przedsiębiorca Krzysztof Czyż, który przekazał specjalną darowiznę w wysokości 2 tys. zł. Suma zebrana w czasie tacy w kościele została przekazana przez księdza proboszcza Marka Pacynę na rzecz jaworznickiej jednostki.

Miejsko-gminny komendant Ireneusz Hajdas złożył podziękowania burmistrzowi Żarek Klemensowi Podlejskiemu w imieniu zarządu gminnego oraz wszystkich druhen i druhów za dobrą współpracę, realizację potrzeb. Przekazując maskotkę strażacką prosił o pamięć i dalsze wsparcie dla jednostek działających na terenie Gminy Żarki.

- Bez zaangażowania strażaków nic byśmy nie poradzili. To Państwo jesteście na pierwszym froncie działań. Proszę o dalszą i tak wydajną służbę, jak do tej pory. Bezpieczeństwo naszego terenu w dużym stopniu leży w Państwa rękach – powiedział burmistrz Klemens Podlejski.

I na potwierdzenie tych słów zostały wręczone odznaki i medale dla następujących druhów:  Roberta Pola, Piotra Dybki, Marcina Maszczyka, Włodzimierza Pompy, Kamila Maszczyka, Krzysztofa Grabowskiego, Adriana Biedronia, Grzegorza Kowackiego.

(przygotowała i fot: Katarzyna Kulinska-Pluta)

 

06

MAJ

2013

29775

razy

czytano