piątek, 18 czerwca 2021 r.
imieniny obchodzą: Elżbieta, Marek
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Z nowym wozem lepsza służba!

Strona główna » Aktualności » Z nowym wozem lepsza służba!

wielkość tekstu:A | A | A

Jednostka OSP w Jaworzniku została oficjalnie obdarowana nowym lekkim samochodem ratowniczo-gaśniczym z napędem na cztery koła. Uroczysty moment przekazania nastąpił w dniu 4 maja w ramach Gminnych Obchodów Dnia Świętego Floriana.
Strażacy z jednostek OSP z terenu gminy Żarki w minioną sobotę (4.05.) spotkali się w Jaworzniku. Przybyły zastępy z Czatachowy, Kotowic, Ostrowa, Przybynowa, Wysokiej Lelowskiej, Żarek. Najliczniej była reprezentowana jednostka z Jaworznika.
Obchody rozpoczęto od uroczystej mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym przez księdza proboszcza Marka Pacynę. Po nabożeństwie proboszcz poświecił nowe auto. Burmistrz Klemens Podlejski i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Jakóbczak przekazali kluczyki do nowego auta na ręce prezesa OSP Jaworznik Dariusza Kota oraz kierowcy Grzegorza Kowackiego.

Samochód  ratowniczo–gaśniczy z napędem na cztery koła ma m.in. pompę Lucas, agregat prądotwórczy, pompę szlamową, torbę medyczną, deskę ratowniczą z szynami, maszt oświetleniowy, wyciągarkę. W aucie mieści się 6 osób.  Jednostka z Jaworznika jest jedną z dwóch z terenu Gminy Żarki, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Po mszy wraz z towarzyszeniem orkiestry dętej z Przybynowa zgromadzeni przemaszerowali pod remizę OSP. Tu słowa do strażaków wygłosili: starosta myszkowski Wojciech Picheta, starszy brygadier Krzysztof Mizgalski z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie, przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego Marian Szczerbak, burmistrz Klemens Podlejski, przewodniczący Andrzej Jakóbczak, radna wsi Jaworznik Wioletta Król.

Słowa podziękowania w imieniu jaworznickiej jednostki przekazał prezes Dariusz Kot. Zwrócił się do burmistrza i Rady Miejskiej dziękując za przekazanie środków w wysokości 74 tys. zł. Specjalne podziękowania złożył dla Zarządu Powiatowego Związku OSP RP, który skierował wniosek z Jaworznika o zakup auta do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Biuro w Katowicach i dzięki tym działaniom udało się pozyskać sumę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 50 tys. zł. Krajowy System Ratownictwa Technicznego sfinansował zakup wyposażenia, wsparcie wyniosło 13 tys. zł. Wspólnota Gruntowa Wsi Jaworznik dołożyła 5 tys. zł

- Podziękowanie kierujemy również do Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie Dariusza Cabana za dofinansowanie tego zadania  kwotą 4.800 zł. Przy okazji chciałbym podziękować za wsparcie wszystkim sponsorom, sympatykom i osobom wspierającym nasza organizację – zakończył prezes Dariusz Kot.

Specjalną niespodziankę przygotował przedsiębiorca Krzysztof Czyż, który przekazał specjalną darowiznę w wysokości 2 tys. zł. Suma zebrana w czasie tacy w kościele została przekazana przez księdza proboszcza Marka Pacynę na rzecz jaworznickiej jednostki.

Miejsko-gminny komendant Ireneusz Hajdas złożył podziękowania burmistrzowi Żarek Klemensowi Podlejskiemu w imieniu zarządu gminnego oraz wszystkich druhen i druhów za dobrą współpracę, realizację potrzeb. Przekazując maskotkę strażacką prosił o pamięć i dalsze wsparcie dla jednostek działających na terenie Gminy Żarki.

- Bez zaangażowania strażaków nic byśmy nie poradzili. To Państwo jesteście na pierwszym froncie działań. Proszę o dalszą i tak wydajną służbę, jak do tej pory. Bezpieczeństwo naszego terenu w dużym stopniu leży w Państwa rękach – powiedział burmistrz Klemens Podlejski.

I na potwierdzenie tych słów zostały wręczone odznaki i medale dla następujących druhów:  Roberta Pola, Piotra Dybki, Marcina Maszczyka, Włodzimierza Pompy, Kamila Maszczyka, Krzysztofa Grabowskiego, Adriana Biedronia, Grzegorza Kowackiego.

(przygotowała i fot: Katarzyna Kulinska-Pluta)

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 28817 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2013-05-06 14:21:32

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8