Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

O osobliwościach legendy smoka wawelskiego w Żarkach 4 czerwiec.

O osobliwościach legendy smoka wawelskiego w Żarkach 4 czerwiec.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu autorskim w dniu 4 czerwca z doktorem Markiem Sikorskim w związku z wydaną książką pt. Smok  wawelski. W kręgu mitu i historii. Wstęp wolny do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach, godz. 17.00.


Nie każdy potwór musiał być smokiem. Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długosz, jeśli dokładnie przetłumaczymy łaciński tekst jego Roczników, miał dylemat z nazwaniem tego potwora. Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku, zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o istnieniu tych zwierząt. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok wawelski. O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii jest ta książka oraz spotkanie autorskie.

Marek Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych  i autorem wielu książek o zabytkach sztuki i dziejach kultury.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny.
 

23

MAJ

2013

1532

razy

czytano