Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Zaprzyjaźnieni ze smokiem wawelskim

Zaprzyjaźnieni ze smokiem wawelskim

W dniu 4 czerwca br w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach odbyło się spotkanie autorskie w związku z wydaną książką pt. Smok  wawelski. W kręgu mitu i historii dr Marka Sikorskiego.

Nie każdy potwór musiał być smokiem. Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długosz, jeśli dokładnie przetłumaczymy łaciński tekst jego Roczników, miał dylemat z nazwaniem tego potwora. Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku, zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o istnieniu tych zwierząt. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok wawelski. O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii opowiadał w bardzo ciekawy sposób pan Marek. Dodatkową atrakcją dla zgromadzonych był 'Smok w worku”, którego zaprezentował prowadzący.

Marek Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych i autorem wielu książek o zabytkach sztuki i dziejach kultury.

10

CZE

2013

1354

razy

czytano