Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Uczcijmy rocznice Powstanie Warszawskiego!!

Uczcijmy rocznice Powstanie Warszawskiego!!

Rok 2013 przywołuje w naszej pamięci trzy znaczące w historii Polski wydarzenia. 150 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe – heroiczna próba wybicia się na niepodległość. Zryw powstańczy utonął we krwi, dając pozytywne owoce po latach, gdy wychowane w powstańczej tradycji pokolenie w 1918 r. przyczyniło się do odbudowy niepodległego państwa polskiego.

70 lat temu doszło do rzezi Wołyńskiej. w efekcie ludobójstwa dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich z Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, według szacunkowych danych, w okrutny sposób wymordowano około stu trzydziestu tysięcy osób. Byli to ludzie w różnym wieku, od niemowląt do starców. Mordowano kobiety i mężczyzn tylko dlatego, ze byli Polakami.

Przed nami 69. rocznica wybuchu Powstania warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku Powstańcy chwycili za broń, aby wystąpić przeciwko okupacji niemieckiej, a jednocześnie nie dopuścić do okupacji sowieckiej i swoim otwartym wystąpieniem obronić niepodległość Polski. Ofiara najwyższa, którą trzeba było zapłacić, była cząstką ceny za niepodległość, jakiej doznajemy. Winniśmy pamięć i cześć bohaterom tamtych dni!
 
Instytut Pamięci Narodowej inicjuje akcję na rzecz nadania obchodom Powstania warszawskiego szczególnego charakteru. Do akcji włączają się organizacje kombatanckie oraz Wojsko Polskie. Pragniemy, aby w rocznicę godziny „W” na minutę zamarł ruch w całym kraju. Towarzyszyć temu powinno włączenie syren i klaksonów samochodów dniu 1 sierpnia (czwartek) o godzinie 17.00. Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego, zwracamy się również z propozycją wywieszenia flag narodowych na urzędach państwowych i samorządowych oraz w miejscach publicznych i prywatnych domach.
 
(źródło: Instytut Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach)
 

29

LIP

2013

1115

razy

czytano