Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Nowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej.

Nowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej.

W miniony poniedziałek (2.09.) zakończono prace przy asfaltowaniu odcinka  traktu pieszo-rowerowego między pustelnią w Czatachowie, a Przewodziszowicami. Zadanie zostało wykonane w ramach budowy systemu ścieżek pieszo-rowerowych w północnej części województwa przez trzy jurajskie gminy: Janów, Niegowa, Żarki. Zadanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Praktycznie gotowa jest ścieżki między Mirowe i Żarkami. Stworzono tu punkty do wypoczynku. Trwa realizacja zadania w innych punktach.

- Droga między Pustelnią w Czatachowie, a Przewodziszowicami została wyasfaltowana w ostatnich dniach sierpnia. Trasa biegnie nieopodal strażnicy w Przewodziszowicach – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, lider i inicjator projektu. – Trwają prace w Przwodziszowicach i Leśniowie. W trakcie budowy jest jeszcze jedna nitka od studni w Przewodziszowicach do Czatachowy, która docelowo poprowadzi do Ostrężnika. Trwają również prace od Czatachowy w kierunku Trzebniowa.

W sumie w tym roku powstanie 21 kilometrów tras. Sieć połączy największe atrakcje północnej Jury za sprawą unijnego dofinansowania. Prace rozpoczęły się w kwietniu br. i potrwają do końca 2013 roku.  Roboty budowlane o wartości 3 286 641,00 zł brutto są współfinansowane ze środków unijnych w 85 procentach. Przebieg tras jest zgodny z ramową koncepcją Śląskiej Sieci Tras Rowerowych dla województwa śląskiego z listopada 2010 r. Trasy  przebiegają przez tereny niezurbanizowane, pola i lasy. Połączą największe atrakcje:  od ruin średniowiecznego zamku w Mirowie i Bobolicach do Żarek, następnie z Żarek obok sanktuarium leśniowskiego do Przewodziszowic, Czatachowy, Ostrężnika i Złotego Potoku. Z Przewodziszowic ścieżka poprowadzi w stronę Trzebniowa i Brzezin oraz z Trzebniowa do Ostrężnika.

Przy  trasach znajdą się miejsca odpoczynku dla rowerzystów w ilości – 13 lokalizacji. Przy wytypowanych pięciu miejscach wykonane zostaną parking dla samochodów osobowych, w czterech lokalizacjach projektuje się warstwę ścieralną z betonu asfaltowego, jedynie parking w Złotym Potoku zostanie wyłożony kostką.

Każde z projektowanych miejsc odpoczynku dla turysty wyposażone będzie w zadaszenie, stół z ławkami, stojak na rowery, kosz na śmieci. W niektórych wytypowanych lokalizacjach umieszczone jeszcze będą stojaki na narty biegowe m.in. w Przewodziszowicach, gdzie odbywają się co roku zawody z narciarstwa biegowego.

Trasy zostaną oznaczone zgodnie z zasadami znakowania szlaków turystycznych PTTK. Ścieżki będą miały nawierzchnię bitumiczną.

(przygotowała i fot: Katarzyna Kulińska-Pluta)

 

03

WRZ

2013

6513

razy

czytano