Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Dożynki Powiatowe 2013 z premierem Jerzym Buzkiem.

Dożynki Powiatowe 2013 z premierem Jerzym Buzkiem.

Tegoroczne święto wszystkich rolników z Powiatu Myszkowskiego odbyło się w Żarkach, w lasku fabrycznym. Podzielona na część oficjalną i artystyczną uroczystość zgromadziła bardzo wielu mieszkańców Powiatu Myszkowskiego i gości zaproszonych. Impreza w zgodnej opinii uczestników miała wspaniały przebieg, a kilka zupełnie nowych akcentów, o jakie trudno na zwyczajnych dożynkach, jeszcze bardziej podnosi jej ocenę. Organizatorem Dożynek była Gmina Żarki z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Starostwo Powiatowe w Myszkowie.

Niepowtarzalny koloryt dożynek bierze się z długiej tradycji i głębokiego przywiązania rolników do ludowego dziedzictwa. Stąd każdego roku Święto Plonów przynosi radość i nadzieję na przyszły rok. Tak było i tym razem podczas Dożynek Powiatowych. Od samego rana utrzymywała się wspaniała pogoda, której niebagatelny wpływ na przebieg plenerowych uroczystości jest powszechnie znany. Stąd od samego od początku utrzymywała się na Dożynkach pogodna i ciepła atmosfera.

Uroczystość dożynkowa, którą zorganizowali wspólnie: Gmina Żarki, Ośrodek Kultury i Starostwo Powiatowe w Myszkowie, mogła nabrać rozmachu dzięki wsparciu darczyńców, instytucji i firm, wśród których znaleźli się:

Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie www.bsmyszkow.pl, BGŻ S.A. w Myszkowie www.bgz.pl, SK Bank Spółdzielczy Banku Rzemiosła i Rolnictwa www.skbank.pl, Krakowski Bank Spółdzielczy  www.kbsbank.com.pl, Myszkowska firma Sokpol www.sokpol.com.pl, Jurajska® Spółka z o.o.  producent naturalnej wody mineralnej www.jurajska.com.pl , Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Myszkowie http://osmmyszkow.pl, Fabryka Papieru Spółka z o.o. Myszków www.papiernia.pl, Spółka POLREM Myszków www.polrem.pl, Drukarnia Serix Bis www.serix-bis.com.pl, Wing Pol www.wing-pol.pl, Drewex Żarki www.drewex-zarki.pl Piekarnia Beata Samulak i Jerzy Musialik www.piekarnia-musialik.pl , Agrogospodarstwo Pod Skałką www.agroskalka.pl

Wśród partnerów znaleźli się: Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Myszkowie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Myszkowie, KRUS Myszków, Powiatowy Urząd Pracy w Myszkowie, Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Żarkach, LKS Zieloni Żarki, Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury,  Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu, Fundacja Przyroda i Człowiek, Gminy: Koziegłowy, Niegowa, Myszków, Poraj wraz z ośrodkami kultury, Firma Rarok z Wysokiej Lelowskiej.

Jak każe obyczaj, początek uroczystości wyznaczyła msza święta celebrowana w kościele parafialnym w Żarkach przez księdza proboszcza Jana Wajsa.

Następnie uczestnicy zgromadzili się na żareckim rynku, gdzie uformowali kolorowy korowód i wyruszyli w przemarsz ulicami miasta z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP Żarki. Na czele pochodu jechały  bryczki i powozy konne, w których zasiedli goście zaproszeni. Korowód powoli dotarł do lasku fabrycznego, gdzie rozpoczęła się uroczystość.
Zanim publiczność zajęła miejsce, na scenę, pięknie przystrojoną w ludowe ornamenty, wkroczyła Jurajska Kapela Biesiadna, która na powitanie zaprezentowała kilka znanych piosenek ludowych.
Po muzycznym wstępie, przyszedł czas na oficjalną część uroczystości. Na scenie pojawili się prowadzący Dożynki – Katarzyna Kulińska-Pluta i Jarosław Jakimowicz. Oboje od samego początku stworzyli wspaniały, świetnie uzupełniający się duet.

Tegoroczne Dożynki Powiatowe gościły wiele znamienitych osób, które zjawiły się na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Wojciecha Pichety i Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego. W lasku fabrycznym tego dnia zjawili się m.in. Premier i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, posłowie: Jadwiga Wiśniewska, Halina Rozpondek, Szymon Giżyński, Artur Bramora, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, Radny Sejmiku Śląskiego Stanisław Dzwonnik, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, Wójt Poraja Łukasz Stachera, Wójt Niegowy Krzysztof Motyl, Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Marian Szczerbak, Członkowie Zarządu Powiatu: Wicestarosta Mariusz Trepka, Jarosław Kumor, Przewodnicząca Rady Miasta Myszkowa Halina Skorek-Kawka, Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Jolanta Kołodziejczyk Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarkach Andrzej Jakóbczak, Przewodnicząca Rady Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Przewodnicząca Rady Gminy Niegowa Zofia Kasznia, Dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie Stanisław Gmitruk, Kierownik Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie Małgorzata Gałuszka, Kierownik Kasy Rolnego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w Myszkowie Anna Muchla, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie Zofia Jakubczyk, Dyrektor BGŻ S.A. w Myszkowie Jolanta Grygiel, właściciele Firmy Sokpol Sylwia i Roman Sobczyk. Ponadto na widowni zasiedli radni gmin, dyrektorzy szkół i kierownicy jednostek samorządowych i przede wszystkim – tłumy mieszkańców, którzy przybyli na uroczystość.

Tuż po oficjalnym powitaniu gości, na scenie zjawili się gospodarze Dożynek Powiatowych – Starosta Myszkowski Wojciech Picheta z Wicestarostą Mariuszem Trepką i Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Starosta Wojciech Picheta podkreślił fakt, iż często podczas zakupów zapominamy o tym, że komfort, jaki zapewniają nam codzienne zakupy, owa łatwość nabywania, jest delikatny, wręcz kruchy i opiera się w wielkiej mierze na pracy setek i tysięcy gospodarstw, podejmujących współpracę w celu przetworzenia własnych produktów rolnych.
- Dzisiejsze święto jest ukłonem, jaki składamy przed wami, drodzy rolnicy, pełni wdzięczności za waszą codzienną, ciężką i mozolną pracę, dzięki której mamy co jeść. Ale dożynki są czymś jeszcze, są corocznym ukłonem w stronę tradycji i kultury ludowej. To nieprawda, że święto dzisiejsze funkcjonuje jako archaiczny relikt dawnych obrzędów. Jeśli ktoś tak twierdzi, wypacza istotę dożynek i ich uniwersalną wartość. W naturze człowieka tkwi bowiem potrzeba podkreślenia radości z własnych osiągnięć i sukcesów, ich wyrazistego podsumowania. Czyż wobec tego może być ważniejszy powód do świętowania, do wyrażenia szczerej radości, jak właśnie po zakończonych żniwach, kiedy plony już zebrane? To przecież moment w roku niezmiernie ważny dla wszystkich ludzi, nie tylko rolników. Od zbiorów zależy przecież nasze życie. Symbolika wieńca dożynkowego jako kwintesencji i pomyślności urodzaju jest w tym kontekście nadzwyczaj czytelna - powiedział Starosta Wojciech Picheta.

W podobnym tonie wypowiadał się Wicestarosta Mariusz Trepka, który zwrócił uwagę na to, że o tym, jaka jest prawda o rolnictwie wiedzą najlepiej sami rolnicy, ale również ci wszyscy, którzy doceniając rolniczy trud, gotowi są poświęcić swój czas i zjawić się na ich jedynym święcie w roku – na dożynkach.
- Poznać rolnictwo, to poznać realną pracę rolnika. Jedynie w oparciu o taką wiedzę można z pełnym zrozumieniem rozstrzygać o problemach, które dla wielu ludzi są odległe i abstrakcyjne - stwierdził wicestarosta Mariusz Trepka.

Burmistrz Klemens Podlejski powitał wszystkich bardzo serdecznie w Gminie Żarki, podziękował rolnikom za całoroczny trud, życząc jak najlepszych plonów w następnym roku. Swoje wystapienie zakończył zyczeniem spędzenia miłego czasu w jurajskiej Gminie Żarki.

Zaraz później prowadzący zaprosili na scenę starostów Dożynek Justynę Tylkowską z Zaborza i Pawła Labochę z Kotowic, którzy przekazali tegoroczny chleb dożynkowy gospodarzom. Starosta Wojciech Picheta i Burmistrz Klemens Podlejski, zgodnie z obyczajem, ruszyli z koszami pełnymi świeżego chleba i częstowali dożynkowych gości.

Kolejnym ważnym elementem Dożynek było uhonorowanie wyróżniających się rolników i przedsiębiorców związanych z branżą rolniczą. Tym razem, w odróżnieniu od lat poprzednich, nagrody wręczali gospodarze Dożynek, przedstawiciele samorządu danej gminy – burmistrzowie, wójtowie i przewodniczący Rad oraz Dyrektor BGŻ S.A. w Myszkowie Jolanta Grygiel. Bank ofiarował specjalny pakiet promocyjny. W tym roku uhonorowano Annę i Józefa Kaczorowskich z Koziegłów, Krzysztofa Kłosowicza z Myszkowa, Mirosława Lamcha z Niegowy, Iwonę Nagodę z Choronia, Emilię i Krzysztofa Rarok z Wysokiej Lelowskiej w Żarkach.

Centralną częścią Dożynek jest wręczenie tradycyjnych wieńców dożynkowych. Koła Gospodyń Wiejskich jak zwykle stanęły na wysokości zadania i przygotowały wyjątkowo piękne, kolorowe i pomysłowe wieńce, które powędrowały do rąk przedstawicieli Parlamentu, samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.

Wieńce przygotowały koła gospodyń wiejskich i zespoły: KGW w Koziegłówkach, KGW w Pustkowiu Lgockim, KGW w Markowicach, KGW w Mzykach, Nowowsianki z Myszkowa, KGW w Łutowcu, KGW w Niegówce, KGW w Niegowie, KGW w Trzebniowie, KGW w Gorzkowie Nowym, KGW Sokolniki, KGW „Choronianki”, KGW Malwy, KGW Porajanki, KGW „Kalina”,  Zespół Kłos z Jaworznika, Zespół śpiewaczy ,,Wysoczanki”, Carmen Przybynów, Lira z Żarek, Ostrówiolinki z Ostrowa.

Specjalne podziękowania od Starosty Myszkowskiego Wojciecha Pichety otrzymał Józef Ślusarz – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie. Z resztą Józef Ślusarz otrzymał jeszcze jedne specjalne podziękowania od Zdzisława Tylkowskiego przewodniczącego Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej. Specjalną statuetkę wręczył dyrektor ARIMR Stanisław Gmitruk dla Dariusza Żaczkowskiego rolnika z za wzorowe wdrażanie programów obsługiwanych przez ARIMR.

Całkowicie nowym elementem, a przy tym niezwykłą niespodzianką, był udział w Dożynkach Powiatu Myszkowskiego zaprzyjaźnionych kół myśliwskich, które przygotowały dla wszystkich gości wspaniały prezent z okazji 90-lecia istnienia Związku. Owym prezentem okazał się upolowany przez myśliwych, specjalnie przyrządzony dzik, którego przywiozły koła łowieckie: KŁ Jeleń w Będzinie, KŁ Bekas w Poraju, KŁ Cietrzew w Katowicach, KŁ Szarak w Myszkowie, KŁ Orle Gniazdo w Myszkowie, KŁ Sarni Stok w Nowej Kuźnicy (gm. Koziegłowy), KŁ Dublet w Myszkowie, KŁ Wataha w Cynkowie, KŁ Dzik w Gliwicach.

Tym miłym akcentem zakończyły się oficjalne uroczystości, po których przyszedł czas na część artystyczną, równie ważną co oficjalna z uwagi na fakt, że Dożynki to również wyraz uznania dla ludowej kultury i jej dziedzictwa.
Wzruszające występy wymienionych wcześniej kół gospodyń wiejskich i zespołów porwały publiczność. Jak zwykle, obok ciepłych przyśpiewek ludowych, znalazło się miejsce na pieśni o patriotycznym charakterze, jak również piosenki z aktualnymi tekstami, podsumowującymi bieżące lokalne wydarzenia.

Zabawa jednak dopiero się rozpoczynała. Kiedy zapadł zmierzch, przed publicznością wystąpiła gwiazdy wieczoru – Oli Ost z zespołem. Muzyka i tańce trwały do późnej nocy.

Tegoroczne Dożynki wypadły znakomicie, dopisali zarówno goście, jak i pogoda. Atrakcji było co niemiara, gdyż swoje stoiska wystawili sponsorzy imprezy, a dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji. Podsumowanie plonów 2013 roku długo zostanie w pamięci rolników i wszystkich uczestników.

Tekst i zdjęcia: Marcin Pilis Starostwo Powiatowe w Myszkowie.

Zapraszamy do  internetowej galerii zdjęć na stronie: http://myszkow.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1990664,trwaja-powiatowe-dozynki-w-zarkach-zdjecia,id,t.html#3c3710268157a4f1,1,3,6
 

Dożynki Powiatowe w Żarkach - 08.09.2013 (Ilość zdjęć w galerii: 30)

10

WRZ

2013

3460

razy

czytano