Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Odznaczeni nie tylko kombatanci

Odznaczeni nie tylko kombatanci

Odznaki dla za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych zostały przyznane dla mieszkańców Gminy Żarki. Uroczystość odbyła się w sali sesyjnej w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach. Przedstawiciele największej organizacji kombatanckiej w Polsce major Jan Trzciński oraz kapitan Jan Cichoń przywieźli i wręczyli  odznaki za zasługi dla Anny Hamerli, Romana Hamerli, Jana Galasa. Specjalną odznakę otrzymał Hieronim Borzęcki,  prezes Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach oraz burmistrz Miasta i Gminy w Żarkach Klemens Podlejski.

Kilka słów z Wikipedii:

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – wielośrodowiskowa organizacja kombatancka, zrzeszająca obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość kraju w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów.

Jest największą organizacją kombatancką w Polsce – według stanu na 31 grudnia 2006 zrzeszał 292.038 członków, w tym 120.295 weteranów (żołnierze walk frontowych i organizacji podziemnych ruchu oporu). Powstał w kwietniu 1990 roku w miejsce rozwiązanego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD). Posiadanie uprawnień kombatanckich lub równorzędnych w rozumieniu obowiązującej ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego nie jest warunkiem koniecznym przynależności do Związku.

 

27

WRZ

2013

6327

razy

czytano