Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Młodzież z Izraela w Żarkach.

Młodzież z Izraela w Żarkach.

W Zespole Szkół w Żarkach gościła 150-osobowa grupa izraelskiej młodzieży z Rogozin High School w Kiriat Ata z północno – zachodniej części Izraela.  Wizyta miała miejsce w miniony wtorek (8.10) w ramach polsko-izraelskiego projektu edukacyjnego. Jego celem jest nawiązanie kontaktów między młodzieżą obydwu krajów, wspólne poznawanie złożonej historii, ich kultury i obyczajowości.
- Młodzież izraelska w ramach wizyty w Polsce odwiedza miejsca związane z Holocaustem. Od pewnego czasu jednym z ważniejszych elementów każdej podróży są również wizyty w miastach lub miasteczkach, które przed wojną miały znaczny odsetek ludności pochodzenia żydowskiego – mówi Mariola Piątek, dyrektor Zespołu Szkół w Żarkach. – Chodzi o to, aby młodym Izraelczykom Polska nie kojarzyła się tylko i wyłącznie z miejscami, w których ginęli Żydzi. Przypominamy o pokojowym współistnieniu obu narodów przez wieki.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego Marian Szczerbak oraz burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

- Witam w Żarkach, które do dzisiaj są określane słowem żydowskie. Przed wojną mieszkało tutaj więcej Żydów, niż Polaków. Dzisiaj nie ma już mieszkańców pochodzenia żydowskiego, ale jest dbałość o wspólną pamięć, zabytki i dobre wzajemne relacje – powiedział burmistrz Klemens Podlejski. W krótkich słowach przedstawił również historię przekazania dokumentów do Instytutu Yad Yashem w Jerozolimie: kopi aktów urodzenia i dzienników szkolnych, gdyż przed wojną żydowskie dzieci chodziły do szkoły powszechnej w Żarkach.

Grupa z Izraela została bardzo ciepło przyjęta w Zespole Szkól. Spotkanie zaczęto od odegrania hymnów, było powitanie  tradycyjnym chlebem z Żarek – tatarczuchem. Młodzi Izraelczycy śpiewali piosenkę w języku polskim, a licealiści z Żarek piosenki w języku hebrajskim. Były prezentacje filmowo-multimedialne na temat szkół i państw. Koordynatorkami projektu ze strony Zespołu Szkół są nauczyciele germanistka Joanna Zielińska oraz polonistka Alicja Misiak. W realizację wtorkowego spotkania zostało zaangażowanych szereg uczniów, pracowników szkoły, a nawet nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół do części warsztatowej. Celem warsztatów była wspólna praca w ramach polsko – izraelskich  grup w oparciu o filmy Krzysztofa Zygalskiego „Księgi Józefa” i „Dzisiaj zaczęło się wczoraj”.

(przygotowała i fot: Katarzyna Kulińska -Pluta)
 

10

PAŹ

2013

1795

razy

czytano

3870/6254

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.