Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Medale za 50 lat wspólnego życia.

Medale za 50 lat wspólnego życia.

Jedenastu parom małżeńskim z terenu Gminy Żarki przyznano Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się  22 października 2013 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach. Gospodarzami spotkania byli burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Żarkach Joanna Jarosz. Gośćmi specjalnymi byli ksiądz proboszcz Jan Wajs, ojciec Stanisław Knapek z Sanktuarium Leśniowskiego, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Jakóbczak oraz radni. 

Spotkanie rozpoczęto od krótkiej modlitwy. W czasie przemówień zarówno burmistrz Klemens Podlejski, przewodniczący Andrzej Jakóbczak oraz kierownik Joanna Jarosz złożyli jubilatom gratulacje oraz życzyli zdrowia.

- Niektóre związki małżeńskie trwają kilka lat, miesięcy, zdarza się nawet, iż tygodni. Dlatego pragnę Państwu serdecznie pogratulować, iż wspólnie spędziliście 50 lat. Domyślam się, iż czasem ta wspólna droga była ciernista, ale pewnie nie brakowało również chwili radosnych, szczęśliwych. Życzę dalszego udanego życia we dwoje – powiedziała Joanna Jarosz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Żarkach.

Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie medali. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał je dla jedenastu par. Na liście zaproszonych do odbioru pamiątkowych medali znaleźli się: Barbara i Eugeniusz Kowaccy, Marianna i Edward Miśkiewicz, Elżbieta i Stanisław Garncarz, Alicja i Antoni Sapota, Stefania i Marian Nowakowscy, Helena i Jan Zając, Maria i Romuald Gębka, Danuta i Jerzy Samek, Stanisława i Józef Placek, Krystyna i Władysław Karolczyk, Barbara i Jan Kiser.

Serdeczne i bardzo miłe spotkanie było okazją do wspomnień i opowieści o swoich ślubach, weselach i pamiątkach. Jan Kiser zdradził, iż żenił się w Jarocinie. Do dzisiaj w portfelu nosi obrazek Matki Bożej z dedykacją od księdza, który udzielał mu ślubu.

- Portfele zmieniałem w ciągu życia kilka razy, ale żona i ten obrazek są ze mną do dzisiaj – powiedział Jan Kiser. Wspólnie wychowali dwoje dzieci, mają czworo wnucząt.

Stefania Nowakowska przypomniała, iż wesela współczesnego nie da się porównać do tego sprzed 50 lat. Śluby były skromne, przyjęcia urządzano w domu, zajmowano wszystkie pokoje, jakie były do dyspozycji. Jedynie co się nie zmieniło to fakt, iż bawiono  się do białego rana.

Informacje z Wikipedii:

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie to  polskie cywilne odznaczenie państwowe. Ustanowiono go jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach. Medal jest nadawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim (do 1989 roku przez Radę Państwa).
(przygotowała i fot: Katarzyna Kulinska-Pluta)
 

23

PAŹ

2013

2740

razy

czytano