
umigzarki.pl
Nowa
Nowy Rynek zmienia się dla podróżnych.
14
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Żarki. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
– Kilka lat temu zaopiekowałem się trzema starymi grobami z ażurowymi, żeliwnymi ogrodzeniami. Między innymi był to grób rodzinny zawiadowcy z Myszkowa, w którym leżał on, jego żona i córeczka. Grób miał piękne ogrodzenie, postument krzyża z płyt żeliwnych ze zdobieniami. Były tam dwie skrzyżowane pochodnie i z białego metalu tablica z napisem „zawiadowca stacji Myszków”. Kilka miesięcy po oczyszczeniu przeze mnie tych pięknych elementów grobu, padły one pastwą hien cmentarnych – przypomina tę smutna i bulwersująca historię żarczanin, Wojciech Mszyca.
Niepowetowana strata
Wojciech Mszyca zgłosił kradzież policji, która szybko odnalazła sprawcę. Okazał się nim żarecki bezrobotny, który potłukł żeliwne elementy i sprzedał mieszkańcowi Żarek, który zajmował się nielegalnym skupem złomu. Obaj zostali skazani przez sąd, ale unikatowe żeliwne elementy nagrobków zniknęły na zawsze. Podobne można jeszcze znaleźć na żareckim cmentarzu, ale w szczątkowej formie.
Dzięki stypendium marszałka
Od 2009 r., kiedy Wojciech Mszyca uzyskał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego na opiekę nad zabytkami, udało mu się w różnym stopniu odnowić czy zabezpieczyć prawie 20 grobów. Wybierał najciekawsze i najstarsze. Przy okazji odkrył najstarszy z zachowanych na żareckim cmentarzu parafialnym grobów. Kiedyś znajdował się on w eksponowanym miejscu, na pagórku.
Później niektórzy uczynili sobie z tego grobu miejsce na śmietnik. Wojciech Mszyca oczyścił miejsce ze śmieci i podbudował płytę nagrobkową betonową opaską. Odnalezienie najstarszego grobu było ważnym dla historii cmentarza i Żarek wydarzeniem.
Za jedną z istotniejszych rzeczy, jaką zrobił na cmentarzu, uznaje też remont grobu bibliotekarki. Przy tym, najbardziej okazałym grobie było najwięcej pracy. Kiedyś przez trzy dni wyrywał też drzewka-samosiejki i krzaki, które zakorzeniły się pod płytą grobu z obeliskiem z czarnego granitu. Płyta została zniszczona przez korzenie.
– To była syzyfowa praca – wspomina.
Wojciech Mszyca zaopiekował się też jedynym prawosławnym nagrobkiem z napisami cyrylicą z okresu zaboru rosyjskiego. Oczyścił nagrobek i zabezpieczył go specjalnymi preparatami, które pozwalają kamieniowi oddychać a chronią go przed wodą.
W tym okresie zaopiekował się też trzema grobami niemieckich dzieci z połowy XIX wieku, z okresu kiedy niemiecka kadra techniczna obsługiwała w Żarkach zakłady przemysłowe Piotra Steinkellera. Na płytach są napisy w języku niemieckim. W jednym z grobów leży Bolesław Szmidt, obywatel ziemski, rejent w Żarkach. Zmarł w wieku 51 lat 26 kwietnia 1887 roku.
Wojciech Mszyca wszedł w porozumienie z księdzem proboszczem Janem Wajsem, który zapewnił, że groby mające znamiona zabytkowych nie będą likwidowane.
Pod tym adresem rownież wiecej zdjęć
umigzarki.pl
Nowa
14
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
14
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
13
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
13
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
13
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
12
mar
2025
Więcej
Basen w Żarkach.
Ruiny w Żarkach.
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.
Wycieczka rowerowa.
Zabytkowe stodoły w Żarkach.
Muzeum w Żarkach.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Widok na Żarki z lotu ptaka.
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.