Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Trwa rozbudowa Targowiska Miejskiego w Żarkach.

Trwa rozbudowa Targowiska Miejskiego w Żarkach.

Największy supermarket pod chmurką w północnej częci województwa śląskiego zyskuje nowe miejsca parkingowe dla około 180 samochodów, drogi dojazdowe oraz zaplecze sanitarne z prawdziwego zdarzenia. - Modernizacja trwa.  Inwestorem jest Gmina Żarki. Pozyskaliśmy dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Mój rynek” – wyjaśnia burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Prace zaplanowano do końca czerwca 2014 roku.

Zadnie wykonuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowo - Mostowych Myszków z siedzibą w Żarkach za ceną brutto: 1 481 072,14 zł.  W ramach projektu wykonywane są następujące prace: utwardzenie powierzchni dróg dojazdowo-manewrowych i budowa chodników na terenie targowiska z uzupełnieniem istniejącego oświetlenia i odwodnienia. Na placu parkingowym pod brzozami zostanie wybrukowanych około 180 miejsc parkingowych, w tym 4 stanowiska dla inwalidów.

Zostaną poprawione warunki sprzedaży na placu targowym, na którym prowadzony jest obrót zwierzętami, w tym utwardzenie placu, oświetlenie, przyłącze, ale i zapewnienie dostępu do bieżącej wody przeznaczonej do napojenia gromadzonych zwierząt, wydzielenie miejsca przeznaczonego do izolacji zwierząt agresywnych lub chorych, z miejsc dla poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich, remont rampy do wyładunku zwierząt, prace kanalizacyjne, odpływ wody deszczowej, montaż barier,  ogrodzenie.

Projekt zakłada również wydzielenie sekcji i zorganizowanie rolnikom stanowisk sprzedaży płodów rolnych z samochodu. Z punktu wiedzenia sprzedawców i klientów bardzo ważna jest trwająca przebudowa szaletu z wydzieleniem obowiązujących na targowisku pomieszczeń sanitarnohigienicznych (wc męskie i damskie, wc dla niepełnosprawnych  i  przewijak,  sanitariat dla pracowników art. spożywczych, pomieszczenie do mycia pojemników spożywczych, zaopatrzenie pomieszczeń w niezbędną armaturę sanitarno-wodociągową, wentylacja i oświetlenie pomieszczeń, ocieplenie i elewacja ścian zewnętrznych.

Kilka słów historii:
Wszystko zaczęło się cztery wieki temu kiedy król Zygmunt August pozwolił gospodarzom Żarek urządzać trzy jarmarki w ciągu roku: na św. Stanisława, na Nawiedzenie Matki Boskiej i na Św. Andrzeja. Tyle mówią źródła historyczne. Dziś najstarsi ludzie pamiętają jedynie jarmarki na św. Stanisława. Trwały cały majowy tydzień a sprzedawano wyłącznie konie i owce. Już na dwa tygodnie przed jarmarkiem zjeżdżała szlachta z całej Polski, panowie, kupcy, handlarze. Przybywali kupce i z zagranicy, nawet z Włoch. Wynajmowali mieszkania i chlewy. I choć różne władze zmieniały a to miejsce, a to dzień handlowania to tradycja pozostała. Kiedyś targ istniał na placu Starego Rynku przed kościołem parafialnym, po wojnie targowisko przeniesiono na plac przy stodołach.
 

04

LIS

2013

1540

razy

czytano