Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Zagłosuj na Wojciecha Mszycę w plebiscycie Dziennika Zachodniego.

Zagłosuj na Wojciecha Mszycę w plebiscycie Dziennika Zachodniego.

Wojciech Mszyca jest przykładem lokalnego patrioty. Mimo, że od wielu lat nie mieszka już w Żarkach, często tu wraca i to bynajmniej nie tylko, by odetchnąć od gwaru wielkiego miasta.
Jego pasja to historia w różnych przejawach. Jednym z nich jest ratowanie żareckich zabytków. To on był inicjatorem odbudowy osiemnastowiecznego kościółka św. Stanisława na wzgórzu Laskowiec, z którego niewiele pozostało. Większość prac związanych z odrestaurowaniem zabytku wykonał własnymi rękami.
W 2011 roku Wojciech Mszyca został uhonorowany przez wojewodę w konkursie „Śląskie na 5”. Otrzymał wyróżnienie w kategorii kultura – za ochronę i upowszechnianie dóbr kultury, zabytków techniki, a szczególnie za promowanie w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej z wykorzystaniem polskiego, śląskiego 86-letniego roweru Ebeco z 1925 r. na międzynarodowej 14. Velocipediade’2011 w Lipsku oraz na 38. Zlocie Adler-Motor-Veteranen-Club w Bad Buchau.
Wojciech Mszyca doprowadził także do zinwentaryzowania przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego nagrobków na kirkucie w Żarkach. Otrzymał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w wysokości 8200 zł i za te pieniądze dokonał m.in. konserwacji nagrobków na żydowskim i katolickim cmentarzu w Żarkach. Prace wykonywał osobiście, spędzając na obu nekropoliach wiele czasu.

Na kirkucie zabezpieczył 52 nagrobki, a na katolickim cmentarzu 18. Do tego stworzył przy żareckim kirkucie miejsce pamięci wykorzystując do tego celu fragment zabytkowej macewy z uwiecznioną na niej datą śmierci pochowanej osoby – 24 lutego 1739 roku. Oprawił ją w beton.

Wojciech Mszyca jest także kolekcjonerem, m.in. zabytkowych maszyn do pisania, rowerów, opakowań kosmetyków firmy Nivea, amonitów, judaików.

Głosowanie pod tym adresem: http://slaskie.naszemiasto.pl/plebiscyt/karta/930,wojciech-mszyca,25012,id,t,kid.html

Informacja ze strony
http://slaskie.naszemiasto.pl/plebiscyt/karta/930,wojciech-mszyca,25012,id,t,kid.html
 

27

GRU

2013

1360

razy

czytano