Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Najważniejszy jest zawód.

Najważniejszy jest zawód.

W Zespole Szkół w Żarkach Zakładu Doskonalenia Zawodowego podsumowano w części realizację projektu unijnego pt. „Nowe umiejętności - większe możliwości. Rozwój umiejętności zawodowych naszym biletem do przyszłości". Korzysta z niego młodzież zyskując dodatkowe umiejętności.
W świąteczno-noworocznej atmosferze z udziałem zaproszonych gości przedstawiono w placówce ZDZ przy ul. Sosnowej 2 w Żarkach zalety realizowanego projektu w ramach programu Kapitał Ludzki. Celem działania jest wzrost oferty edukacyjnej szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe służące podniesieniu zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia.
W projekcie, trwającym od 1 sierpnia 2013r. do końca sierpnia 2014r., biorą udział uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej kształcący się w zawodach kucharz, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz klas wielozawodowych. Uczestnicy poszerzą zakres swoich kompetencji kończąc m. in. kursy: kurs prawa jazdy kat. B, kurs obsługi wózka jezdniowego, kosztorysowanie robót budowlanych, organizacja imprez okolicznościowych z elementami aranżacji stołów, barista.
W zajęciach bierze udział 30 uczniów (25 chłopców i 5 dziewcząt), którzy ponadto uczestniczą w dodatkowych zajęciach z matematyki, informatyki i języka angielskiego. Uczestnicy mają zapewnione podręczniki do ww. przedmiotów, słowniki, materiały piśmiennicze, pomoce matematyczne oraz pendrivy. W ramach projektu zakupiono dodatkowe wyposażenie do pracowni gastronomicznej.
Założeniem projektu było podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej możliwości  na lokalnym rynku pracy. Dlatego objęto uczestników doradztwem zawodowym w formie  zajęć grupowych. Realizowane jest również wsparcie psychologiczne.
W spotkaniu na półmetku projektu brali udział przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego, wojewódzkiego, Urzędu Pracy w Myszkowie. Nie zabrakło reprezentantów instytucji współpracujących z ZDZ, czyli Ochotniczych Hufców Pracy oraz samego prezesa ZDZ Katowice Jacka Kwiatkowskiego.

- Najmocniejszą strona realizowanego projektu jest duża część zajęć praktycznych – przekonywał Kazimierz Lamch, dyrektor żareckiego ZDZ. – Z zadowoleniem informuję, iż mamy najlepszą bazę do kształcenia w branży budowlanej i gastronomiczne w powiecie. Jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym w zawodach budowlanych i gastronomicznych. Współpracujemy z pracodawcami powiatu. Kształcimy na potrzeby rynku pracy. Nie wszyscy jeszcze w Polsce rozumieją, jak ważne jest szkolnictwo zawodowego, a powoli się to zmienia. Po szkole zawodowej trzeba umieć daną czynność wykonać, a nie umieć opisać, jak ją wykonać.

ZDZ w Żarkach funkcjonuje ponad cztery dekady. – Szkolnictwo zawodowe jest bardzo potrzebne Polsce, ale musi być we właściwy sposób realizowane w powiązaniu z rynkiem pracy – podkreślał Jacek Kwiatkowski, prezes ZDZ w Katowicach.

Szkolnictwo zawodowe ma jeszcze jeden wymiar. Tym razem europejski. ZDZ w Żarkach w 2014 roku wyśle 16 uczniów na trzytygodniowe zagraniczne praktyki zawodowe w Niemczech w zakresie kierunków: kucharz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych. Szkoła realizuje projekt „Budujmy i gotujmy dla Europy” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Ten projekt to nie tylko udoskonalenie zdolności zawodowych, ale i umiejętności pracy z różnymi ludźmi, w różnych środowiskach oraz nabycie nowych kompetencji społecznych, pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego, a w szczególności znajomości słownictwa dotyczącego budownictwa i gotowania – dodaje Kazimierz Lamch.

Więcej na temat projektów i kierunków szkolenia na stronie: http://www.zarki.zdz.pl


 
 

30

GRU

2014

1415

razy

czytano