Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Co w sobie chowa Czatachowa. Przyłącz się do nas.

Co w sobie chowa Czatachowa. Przyłącz się do nas.

Ochotnicza Straż Pożarna w Czatachowie otrzymała dofinansowanie w wysokości 4850 euro na realizację swojego projektu pod nazwą „Co w sobie chowa Czatachowa”. Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

Projekt jest autorskim pomysłem grupy inicjatywnej, w której skład wchodzą: Paulina Stępień – koordynator, Monika Stępień, Marta Wieszczura, Sylwia Stempień. Młodzież będzie realizowała go na terenie swojej miejscowości od stycznia do końca czerwca br.
- „Program Młodzież w działaniu jest adresowany do młodych ludzi, którzy chcą realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki” – mówi Paulina Stępień, koordynatorka projektu i zarazem członek grupy inicjatywnej.
Celem projektu jest poznanie tradycji, kultury, zwyczajów, obrzędów ludowych, a także  integracja mieszkańców wsi. Umożliwią to różnego rodzaju spotkania i warsztaty, w których może wziąć udział każdy bez względu na wiek i płeć.

Pierwszym działaniem w ramach projektu będzie spotkanie informacyjne, które odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.00 w remizie OSP w Czatachowie. - To spotkanie jest otwarte, więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych – mówi Marta Wieszczura.

W dalszej perspektywie czasowej grupa inicjatywna zaplanowała m.in. wywiady z najstarszymi mieszkańcami wsi na temat dawnych zwyczajów, warsztaty z rękodzieła ludowego pod okiem profesjonalnego plastyka, spotkania integracyjne pod hasłem „Wspólne gotowanie” oraz spotkania muzyczne z kapelą „Sami Swoi”. W ramach warsztatów z dawnego rzemiosła powstanie przy remizie OSP wędzarnia na podobieństwo tych, które budowali niegdyś dawni mieszkańcy. 

W czerwcu zaplanowano organizację festynu dla mieszkańców wsi i gminy, turystów odwiedzających Jurę Krakowsko- Częstochowską, a także mieszkających  w okolicy letników. - Podczas imprezy wystąpią kapele, koła gospodyń wiejskich, uczestnicy wcześniejszych spotkań muzycznych. Każdy będzie mógł spróbować specjałów przygotowanych przez uczestników warsztatów kulinarnych. Tego dnia odpalimy po raz pierwszy naszą wędzarnię. Na pewno będzie wiele atrakcji – opowiadają członkowie grupy inicjatywnej.

Projekt zakończy się konferencją w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach. Podczas tego spotkania zaproszeni goście będą mogli obejrzeć prezentację multimedialną zawierającą przebieg poszczególnych etapów projektu. W ręce mieszkańców miejscowości i gminy zostanie również oddana specjalna broszura na temat przebiegu projektu oraz dawnych lokalnych zwyczajów i obrzędów.

Więcej informacji na temat projektu udziela Paulina Stępień (koordynator) pod numerem telefonu 725­034­791.
Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie!

Projekt powstał przy wsparciu Centrum Inicjatyw Lokalnych.
 

27

STY

2014

1492

razy

czytano