Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Remiza w Kotowicach w nowej odsłonie.

Remiza w Kotowicach w nowej odsłonie.

Przy pełnej sali widowiskowej oddano do użytku remizę w Kotowicach po termomodernizacji i remoncie. Uroczystość poświęcenia odbyła się w minioną niedzielę (26.01.) i została połączona z przedstawieniem jasełkowym i prezentacją grupy kolędniczej.

Inwestycja została zrealizowana przez Gminę Żarki w ramach projektu pt. „Termomodernizacja budynku OSP w Kotowicach wraz z zakupem wyposażenia” i jest współfinansowana ze środków Samorządu Gminy Żarki oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007 – 2013 wdrażanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Projekt realizowano na obszarze objętym lokalną strategią rozwoju wdrażaną przez Lokalną Grupę Działania „Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury”.

- Zadnienie było realizowane w 2013 roku. Całość inwestycji kosztowała 374 990,00 zł, dofinansowanie wyniosło 163 200,00 zł, z budżetu Gminy Żarki dołożyliśmy 211 790,00 zł – informował w czasie uroczystości burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
- Cieszę się, iż strażacy w Kotowicach mają taką remizę, która będzie służyła nie tylko im, ale także całej społeczności lokalnej – powiedział Andrzej Jakóbczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Żarkach.

Zadanie zrealizowała firma T-BUD DMI Spółka z o.o. Sp. j. z Katowic.  Co dokładnie wykonano? Roboty termomodernizacyjne w tym:  docieplenie ścian zewnętrznych z kolorystyką elewacji, wymiana obróbek blacharskich, wymiana dachu z eternitu na pokrycie z blachodachówki, docieplenie dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana bramy garażowej, przebudowa instalacji: centralnego ogrzewania, gazowej, wodnej, kanalizacyjnej, budowa schodów ewakuacyjnych.

Niedziela uroczystość przyciągnęła tłumy mieszkańców. Zjawiło się też wielu zaproszonych gości: Poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Handzlik przyjechała z beczką trunku dla gospodarzy obiektu, marszałek Mariusz Kleszczewski przywiózł kalendarze dla druhów. Gratulacje składali starosta myszkowski Wojciech Picheta, asystent posła Grzegorza Sztolcmana Fryderyk Folcholc.

Burmistrz w imieniu władz samorządowych gminy Żarki dziękował Małgorzacie Handzlik za dobre głosowania w Parlamencie Europejskim. – Wsparcie środków unijnych w naszej gminie jest bardzo odczuwalne. Zrealizowaliśmy zadania na około 40 milionów złotych, z tego blisko 30 milionów pochodziło z środków unijnych  w latach 2007 – 2013 – powiedział burmistrz Klemens Podlejski wręczając kwiaty europosłance.

Podziękowania skierował również w stronę Marszałka Województwa Śląskiego – Każdy projekt oznacza współpracę z Urzędem Marszałkowskim. Każda dotacja jest realizowana i rozliczana z udziałem pracowników urzędu marszałkowskiego – dodał Klemens Podlejski. Specjalne podziękowania złożono również Dariuszowi Magierze właścicielowi firmy T-BUD DMI Spółka z o.o. Sp. j. z Katowic.

Obiekt poświecił ksiądz kanonik Mirosław Wójcik. Klucze do zmodernizowanego obiektu odebrali: prezes OSP Kotowice Jan Kot oraz gospodarz remizy Sebastian Labocha, specjalna tablica pamiątkowa trafiła do rąk radnego wsi Kotowice Pawła Labochy. Wstęgę przecinali przedstawiciele władz samorządowych, wykonawca, strażacy i dzieci.

- W imieniu mieszkańców wsi Kotowice dziękuję za termomodernizację budynku, który jest wykorzystywany nie tylko przez straż, ale przez wszystkich mieszkańców – powiedział radny Paweł Labocha i wręczył burmistrzowi specjalną pamiątkową paterę. Dziękował również rodzicom, którzy posprzątali remizę po remoncie i byli zaangażowani w przygotowanie uroczystości.
Mieszkańcy w niedziele popołudnie udowodnili, iż obiekt potrafią wykorzystać i to znakomicie. Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu przedszkolaków oglądano z zapartym tchem. Na scenie pojawili się: Mateusz Borczyński, Paulina Gurbała, Tatiana Hacaś, Zuzanna Hamerla, Klaudia Kucharska, Filip Lenartowicz, Maja Madej, Tymoteusz Męcik, Karolina Miłoch, Norbert Opałka, Magdalena Radosz, Bartłomiej Radosz, Piotr Radosz, Wiktor Radosz, Jakub Sikora, Justyna Sołtysiak, Mateusz Sołtysiak, Bartosz Szczechla, Julia Szczechla. Dzieci do przedstawienia przygotowała wychowaczyni Żaneta Okraska. W jasełkach wziął udział również chór z Kotowic pod kierownictwem Ewy Młynarskiej z udziałem organisty Wojciecha Pali. Wiele radości sprawił obecnym pokaz grupy kolędniczej w wykonaniu mężczyzn z Kotowic.
(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Jakub Grabowski, Katarzyna Kulińska-Pluta)


 

27

STY

2014

6121

razy

czytano