Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Podsumowanie projektów w Zespole Szkół w Żarkach

Podsumowanie projektów w Zespole Szkół w Żarkach

W Zespole Szkól im. T. Kościuszki w Żarkach odbyło się podsumowanie dwóch projektów: „Hotelarstwo bez granic” w ramach  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz „Kreatywność w kształceniu zawodowym” w ramach Leonardo da Vinci, VETPRO.
 

Gospodarzem uroczystości, która odbyła się 6 marca, była Mariola Piątek, dyrektor placówki. Na specjalne zaproszenie przybyli m.in.: Starosta Myszkowski – Wojciech Picheta, Wicestarosta – Mariusz Trepka, Stanisława Nowak – radna miasta Żarki, Monika Drewniak – dyrektor ZEAS w Starostwie Powiatowym, Katarzyna Kulińska - Pluta – rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy  w Żarkach, dyrektor Gimnazjum w  Żarkach – Anna Janocha wraz z grupą gimnazjalistów.

Koordynatorem obu projektów była Lidia Nowak, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS w Żarkach. Instytucją partnerską w obu projektach był ADC College z Londynu.

Projekt „Hotelarstwo bez granic” dał szansę 16 uczniom Technikum Hotelarskiego i Gastronomicznego na udział w praktykach w prestiżowych hotelach i restauracjach w Londynie. Uczniowie wyjechali tam wraz z dwiema opiekunkami: Lidią Nowak i Beatą Ganczewską. Wyjazd trwał od 18-30.11.2013 r. Wcześniej wszyscy uczniowie wzięli udział w wielu zajęciach przygotowujących – dwóch kursach językowych, podczas których szlifowali język angielski zawodowy oraz w przygotowaniu kulturowym i psychologicznym.

Będąc na praktykach w Londynie, poza doskonaleniem umiejętności zawodowych, uczniowie mieli szansę doskonalić język angielski w pracy oraz w życiu codziennym (mieszkając z angielskimi rodzinami).

Po pracy uczniowie uczestniczyli w programie kulturowym, poznając zabytki, historię oraz kulturę Londynu. Wszystkim uczniom wręczono certyfikaty Europass Mobilność potwierdzające zdobyte podczas praktyk umiejętności. Opinie uczniów były bardzo pozytywne. Zdobyli ogromne doświadczenie zawodowe i wszyscy jeszcze raz chcieliby wziąć udział w podobnym stażu, aby dalej doskonalić swoje umiejętności potrzebne do wykonywaniach ich przyszłych zawodów.

Kolejnym podsumowanym projektem był wyjazd 7 nauczycieli przedmiotów zawodowych z  ZS w Żarkach - również do Londynu w ramach projektu „Kreatywność w kształceniu zawodowym” w ramach Leonardo da Vinci, VETPRO. Wyjazd odbył się w dn. 3-7.02.2013r.  Jego istotą było poznanie brytyjskiego systemu szkolnictwa zawodowego. Uczestnicy szkolenia mieli  szansę odwiedzić dwie szkoły kształcące zawodowo: Lambeth College oraz  LeSoCo w Londynie. Ponadto uczestnicy brali udział w szkoleniach umożliwiających poznanie innowacyjnych metod i form szkolenia zawodowego stosowanych w Wielkiej Brytanii oraz w wymianie doświadczeń w dziedzinie szkolnictwa zawodowego. Jednym z punktów szkolenia była również wizyta w hotelu Intercontinental w samym centrum Londynu, w którym uczestnicy poznali wiele działów oraz funkcjonowanie hotelu poprzez zajęcia związane z prowadzeniem działalności hotelowej.

Ważnym elementem obu projektów jest nauka języków obcych zawodowych niezbędnych w pracy hotelarza i gastronomika we współczesnej Europie. Jednym z głównych celów praktyk było również rozwijanie międzynarodowej współpracy i wymiana doświadczeń z organizacjami partnerskimi.

Projekty umożliwiły pracownikom i uczniom Zespołu Szkół w Żarkach poznanie realiów pracy i szkolnictwa zawodowego w Wielkiej Brytanii. Ponadto, rezultatem projektu jest również wsparcie ponadnarodowej mobilności uczniów kształcących się zawodowo, ich doskonalenie zawodowe oraz wykorzystanie posiadanej wiedzy i umiejętności w praktyce, w dążeniu do osobistego rozwoju i zdobycia kwalifikacji wymaganych na Europejskim Rynku Pracy.
 

autor: Marcin Pilis, Starostwo Powiatowe w Myszkowie

12

MAR

2014

1590

razy

czytano