Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Ścieżki czekają!

Ścieżki czekają!

Trzy jurajskie gminy zapraszają na Szlak atrakcji turystycznych – ścieżki spacerowo-rowerowe. Blisko 22 km wyasfaltowanych ścieżek, które tworzą spójny system. Do tego parkingi przy kluczowych obiektach, miejsca do wypoczynku, a przede wszystkim ponad 20 atrakcji czeka na turystów w gminach Żarki, Niegowa, Janów. Dzięki ich wspólnej inicjatywie w północnej części województwa śląskiego w urokliwym obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej powstał rowerowo-pieszy szlak atrakcji turystycznych. Do najcenniejszych miejsc tego obszaru związanych z kulturą, tradycją, dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym prowadzi oznaczona i przygotowana trasa.Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

W 2013 roku trzy gminy jurajskie: Janów, Niegowa, Żarki wybudowały spójny system ścieżek pieszo-rowerowych w północnej części województwa śląskiego. Powstały blisko 22 kilometry tras asfaltowanych w bardzo urozmaiconym jurajskim krajobrazie. Sieć za sprawa unijnego dofinansowania połączyła największe atrakcje północnej Jury – m.in. zamki w Mirowie, Bobolicach, Ostrężniku, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Pustelnię św. Ducha w Czatachowie, Zabytkowy Zespól Stodół wraz z Żareckim Jarmarkami, strażnicę w Przewodziszowicach, urokliwe stawy, najstarszą pstrągarnię w Europie znajdującą się w Złotym Potoku, przepiękne wapienne ostańce, miejsca pamięci i wiele czarujących pod względem krajobrazowym i przyrodniczym zakątków.

Dla rowerzystów, biegaczy, narciarzy, miłośników Nordic Walking i spacerowiczów

Trasy są oznaczone zgodnie z zasadami znakowania szlaków turystycznych PTTK. Wzdłuż nich w 13 lokalizacjach znajdą się zadaszone  miejsca odpoczynku wyposażone w stół z ławkami, stojak na rowery. W niektórych wytypowanych lokalizacjach umieszczone są jeszcze dodatkowo stojaki na narty biegowe m.in. w Przewodziszowicach na przedmieściach Żarek. Tu zaczyna się polecana dla narciarzy biegowych trasa w formie 9 – kilometrowej pętli.

Ścieżki budowano także z myślą o rowerzystach, biegaczach,  miłośnikach wędrówek z kijkami, spacerowiczach, lubiących jazdę na rolkach i deskorolkach, osobach niepełnosprawnych, rodzinach z małymi dziećmi. Bitumiczne nawierzchnie doskonale nadają się do różnych form turystyki aktywnej. Ze względu na fakt, iż północna Jura jest doskonałym miejscem wypoczynku nie tylko dla osób szukających aktywnego wypoczynku, ale doskonale sprawdza się również jako miejsce turystyki rodzinnej warto podkreślić, iż wyprawa na ścieżki to idealne rozwiązanie dla rodziców z dziećmi, które są jeszcze przewożone w wózkach lub same już jeżdżą na rowerkach. Trasy są bezpieczne, prowadzą przez tereny polne i leśne, mają różny stopień trudności. Ze względu na fakt, iż w ramach projektu powstało kilka tras, które są ze sobą spójne, łączą się ze sobą istnieje możliwość wyboru za każdym razem innej trasy do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Spójna sieć turystyczna

Nowy ciąg pieszo-rowerowy łączy się z istniejącymi i wcześniej wyznaczonymi turystycznymi trasami. Dla gości zmotoryzowanych przygotowano parkingi w m.in. Złotym Potoku, Ostrężniku, Czatachowie, Przewodziszowicach, Żarkach, Mirowie – w miejscach ważnych z punktu koncentracji turystów.
Inicjatorem przedsięwzięcia i liderem projektu unijnego była Gmina Żarki. Zadanie realizowano w partnerstwie z sąsiednimi gminami: Janowem i Niegową. Roboty budowlane o wartości 3 286 641,00 zł brutto były współfinansowane ze środków unijnych w 85 procentach.

Głównym zamierzeniem projektu było połączenie ścieżek już istniejących. Trasa w Złotym Potoku została połączona przez Gminę Żarki z trasami wybudowanymi w 2011 roku w Gminie Niegowa. Asfaltowe trasy  przebiegają przez tereny niezurbanizowane, pola i lasy. Połączyły największe atrakcje: od ruin średniowiecznego zamku w Mirowie i Bobolicach do Żarek, następnie z Żarek obok sanktuarium leśniowskiego do Przewodziszowic, Czatachowy, Ostrężnika i Złotego Potoku. Z Przewodziszowic ścieżka poprowadzi w stronę Trzebniowa i Brzezin oraz z Trzebniowa do Ostrężnika. Dalej można skorzystać z trasy szutrowej wybudowanej w 2008 roku w Gminie Janów. Od Ostrężnika dotrzeć można doliną Wiercicy do Złotego Potoku. 
W efekcie do dyspozycji rowerzystów, biegaczy, chodzących z kijkami, rolkarzy został przygotowany ciąg atrakcyjnych tras aktywnego wypoczynku, bezpiecznych, trwałych, łatwych w pokonywaniu.

Kluczowe punkty – atrakcje turystyczne wzdłuż ścieżki
 

Trasa 1 Mirów – Żarki
Długość trasy: ok. 7,7 km
Na trasie : parking,  trzy miejsca wypoczynkowe
Atrakcje: Zamek Bobolice, Zamek Mirów, Mirowski Gościniec, Wzgórze Parchowotka z niemiecką linią umocnień, Miejsca pamięci przy cmentarzu parafialnym w Żarkach

Trasa nr 2a Żarki cmentarz – Leśniów (Klasztor) – Przewodziszowice – Czatachowa – Ostrężnik
Długość trasy: ok.6,5 km
Na trasie: trzy parkingi,  trzy miejsca wypoczynkowe
Atrakcje: Zabytkowy Zespół Stodół w Żarkach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach (modernizacja do końca 2014r.) , Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie, Ostaniec Wampirek, Zamek Ostrężnik , Jaskinia Ostrężnicka, Rezerwat Ostrężnik.

Trasa 2b – Ostężnik – Diabelskie Mosty – Złoty Potok
Długość trasy: ok.4,5 km
Na trasie: dwa parkingi, dwa miejsca wypoczynkowe
Atrakcje: Okresowe Źródła Zdarzeń w Ostrężniku, Diabelskie Mosty, Rezerwat Krajobrazowy „Parkowe” Brama Twardowskiego Źródła Zygmunta i Elżbiety Pstrągarnia Raczyńskich, Skała z Krzyżem, Warowny  gród obronny  ,,Osiedle Wały", Młyn Kołaczew, Staw „Sen Nocy Letniej”, Źródło Spełnionych Marzeń, Obelisk  mjr. Jana Wrzoska, Jaskinia „Grota Niedźwiedzia”, Staw Amerykanin

Trasa 3a – Przewodziszowice – Strażnica z XVI w. – Czatachowa Pustelnia – Trzebniów
Długość trasy: ok. 5,7 km
Na trasie: dwa parkingi, dwa miejsca wypoczynkowe
Atrakcje: Skały Rajce w Przewodziszowicach, Strażnica w Przewodziszowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie

Trasa 3b, c Trzebniów – Siedlecka Droga – Ostrężnik
Długość trasy: ok. 2,7 km
Na trasie: parking, miejsce wypoczynkowe
Atrakcje: Trasa wiedzie urokliwymi lasami od Trzebniowa tzw. Siedlecką Drogą (Jaskinia   "Trzebniowska") do Ostrężnika w pobliżu ostańców skalnych i wzniesień o nazwach: Wilcza Góra (363 m n.p.n) czy Jelnica (401 m n.p.m), Jaskina Wierna, Zamek Ostrężnik , Jaskinia   "Ostrężnicka", Jaskinia Wiercica


Trasa 4 Trzebniów – Brzeziny
Długość trasy: ok. 2,1 km
Najciekawsze miejsca: Trasa prowadzi ze wsi Trzebniów w kierunku Brzezin. Przy skrzyżowaniu dróg w krajobraz wrosła kapliczka Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, trasa z przepiękną panoramą na jurajskie ostańce, skałki, lasy. Widoczne są zamki w Mirowie oraz Boblicach.

W odległości do 1 km od trasy znajdują się następujące dodatkowe atrakcje godne obejrzenia: Dworek Krasińskich i Pałac Raczyńskich w Złoty Potoku, Ostaniec Brama Twardowskiego, Strażnica w Suliszowicach, największy cmentarz żydowski w północnej Jurze – kirkut w Żarkach, dawna synagoga w Żarkach po gruntownej modernizacji, Stary Rynek w Żarkach, zabytkowe kościoły parafialny oraz św. Barbary w Żarkach, wzgórze Laskowiec wraz z ruinami kościoła św. Stanisława w Żarkach, Jaskinia Piętrowa Szczelina i Kamiennego Gradu ( Niegowa), zabytkowy Kościół pw. Św. Mikołaja w Niegowie z jaskinią „Na plebanii”.

 

przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Krzysztof Zygalski
 

28

MAR

2014

3256

razy

czytano