Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Otwarcie ścieżek pieszo-rowerowych!

Otwarcie ścieżek pieszo-rowerowych!

Przecięto dętkę i poświęcono trasę. Tym samym oficjalnie oddano przed sezonem turystycznym (25.04.) sieć tras pieszo-rowerowych w gminach Żarki, Niegowa, Janów.

W piątkowe popołudnie przy Trakcie Mirowskim w Żarkach spotkali się miłośnicy aktywnego wypoczynku, samorządowcy oraz osoby zaangażowane w budowę ścieżek pieszo-rowerowych w północnej części województwa śląskiego. Zaproszenia wójta Gminy Niegowa Krzysztofa Motyla, Wójta Gminy Janów Sławomira Krzyształowskiego, burmistrza Klemensa Podlejskiego, a także przewodniczących Rad Gminy w Niegowej Zofii Kaszni, Rady Gminy w Janowie Małgorzaty Grzywny oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Żarkach Andrzeja Jakóbczaka przyjęli przedstawiciele parlamentu, duchowni, mieszkańcy, samorządowcy, wykonawcy zadania firma Polmax, zawodnicy LKS Zieloni Żarki, młodzież i dzieci oraz sympatycy sportu i rekreacji, miłośnicy nordic walking ze trzech gmin. Na uroczystości zjawili się poseł Artur Bramora, Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, przedstawiciele biura poselskiego Marka Balta, przewodniczący Związku Gmin Jurajskich Adam Markowski, wójt Olsztyna Tomasz Kucharski.

Nim  samorządowcy z trzech partnerskich przecięli wstęgę, najpierw musieli udowodnić swoje umiejętności w zakresie pompowania rowerowych opon. Przystąpił do tego zadania po pokrzepieniu się szklaneczką Leśniowskiej wody i skonsumowaniu leśniowskiej krówki.

- Oddajemy dzisiaj blisko 22 km wyasfaltowanych ścieżek, które tworzą spójny system. Do tego parkingi przy kluczowych obiektach, miejsca do wypoczynku. Sieć łączy ponad 20 atrakcji turystycznych w trzech gminach Żarki, Niegowa, Janów – powiedział burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

Wspólnie z wójtem Janowa S. Krzyształowskim  Janowa i wójtem Niegowy K. Motylem złożyli podziękowania na ręce Marszałka Mariusza Kleszczewskiego, projektanta Konrada Zymka, wykonawcy Jana Polaczka prezesa firmy Polmax, inspektora nadzoru Augustyna Ulmana.

Dzięki wspólnej inicjatywie trzech gmin w północnej części województwa śląskiego w urokliwym obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej powstał rowerowo-pieszy prowadzi do najcenniejszych miejsc tego obszaru związanych z kulturą, tradycją, dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym prowadzi oznaczona i przygotowana trasa. Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Koszt inwestycji wyniósł 3 483 354,48 zł, w tym 85 proc. to środki unijne w kwocie 2 877 971,04.

Trasę poświecili ksiądz Jan Wajs z Żarek, ksiądz Marek Pacyna z Jaworznika, ksiądz Jerzy Ręczak z Niegowy. Dętkę na otwarcie przecięli: przewodniczący rad: Małgorzata Grzywna, Zofia Kasznia, Andrzej Jakóbczak, marszałek Mariusz Kleszczewski, prezes firmy Polmax Jan Polaczek, kierownik Andrzej Zdoń, inspektor Augustyn Ulman, projektant Konrad Zymek, wójt Janowa Sławomir Krzyształowski, wójt Niegowy Krzysztof Motyl, burmistrz Klemens Podlejski.

Atrakcją otwarcia z pewnością stała się prezentacja zabytkowych rowerów Wojciecha Mszycy. W. Mszyca po 37 latach pracy dziennikarskiej poświęca obecnie na emeryturze więcej czasu kolekcjonerskim zainteresowaniom, w tym m.in. zabytkowym rowerom. Mieszka w Katowicach, ale jest przede wszystkim miłośnikiem swojej małej ojczyzny - rodzinnych Żarek. Od innych cyklistów odróżnia go to, że wędruje i startuje na rowerach historycznych, prezentuje je w kraju i za granicą. Zdobywa puchary, dyplomy, medale i inne laury, ale zależy mu przede wszystkim na popularyzacji zabytkowych rowerów, jako tzw. ruchomych zabytków techniki.

Wojtek Mszyca do Żarek na otwarcie ścieżek przywiózł pięć rowerów-weteranów z lat 1914-1938, z kolekcji 19. zabytkowych ponad 50-letnich jednośladów. Najstarszy z eksponatów to 100-letni Adler 1 z 1914 roku, który zjechał do Żarek wprost z Muzeum Śląskiego w Katowicach, z wystawy „Wojna od frontu i od zaplecza” (z okazji 100-lecia wybuchu I wojny światowej). Inny rower tej marki to Adler 55 3GG z 1936 r., unikatowy 3-biegowy, z przekładnią biegów w suporcie! Najmłodszy rower to 76-letnia błękitna damka Diamant 69 z 1938 r., reklamowana swego czasu jako „Piękność z Saksonii”. Towarzyszył jej reprezentacyjny czerwony Naumann M30 z 1937 r. Rodzynek prezentacji to jednak Światowit Extra z ok. 1935 roku, unikatowy rower-sąsiad z Myszkowa, jeden z dwóch znanych jak dotychczas rowerów „ze Światowitu”. Po kilku latach poszukiwań i starań, właśnie teraz został zmontowany i jego premiera odbyła się w Żarkach.

 O scieżkach przeczytasz jeszcze w tekście: Ścieżki czekają

http://www.umigzarki.pl/aktualnosci/2675

Filmy promujące scieżki:
 
Reklama: http://www.youtube.com/watch?v=e82WZmGBs_w

Film: http://www.youtube.com/watch?v=FOgN-wl3oDc

Strona: www.jurajskiesciezki.pl

O ścieżkach możesz przeczytać:
http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,15845336,22_km_pieszo__na_rolkach_lub_rowerze__Nowe_sciezki.html


http://myszkow.naszemiasto.pl/artykul/galeria/sciezki-rowerowe-zarki-niegowa-janow-uroczyscie-otwarte,2250030,t,id.html

 

Obejrzeć:
http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/26-kwietnia-2014-1830/14967042
 

Poniżej w załączeniu mapy ścieżek.

(tekst: Katarzyna Kulńska-Pluta, fot. Barbara Rajczyk)

29

KWI

2014

11913

razy

czytano