Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Język naszych sąsiadów

Język naszych sąsiadów

Uśmiech na twarzach dzieci były najlepszą wizytówką projektu Deutsch Wagen Tour. W minioną środę (7.05.) do Szkoły Podstawowej w Żarkach przyjechała lektorka Instytut Goethego w Polsce. Przekonywała uczniów poprzez zabawę do nauki języka niemieckiego.

- Deutsch Wagen Tour to projekt mający na celu promocję nauki języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży. Skierowany jest przede wszystkim do uczniów, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z językiem niemieckim, zaczynających naukę oraz do takich, którzy potrzebują zachęty do nauki tego języka – wyjaśnia Joanna Lay lektorka z Krakowa.

Kolorowe auta podróżują każdego dnia od szkoły do szkoły, z przedszkola do przedszkola. Lektorzy mają na celu fachowo przekazać wiedzę, pokazać, że nauka języka nie może być nudna.

Projekt realizowany jest przez Instytut Goethego w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD), Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz innych partnerów.  Głównym sponsorem projektu jest firma Volkswagen Poznań Sp. z o. o.

W czasie warsztatów propagujących język niemiecki były gry, animacje językowe, konkursy. Przed warsztatami cała społeczność uczniowska wzięła udział w specjalnie przygotowanej z tej okazji akademii pod kierunkiem nauczycieli: Justyny Kiser i Ewy Zając.

Żarecka podstawówka doskonale się przygotowała do tego zadania. W Sali gimnastycznej przed odbył się Szkolny Festiwal Eurowizji. Wszyscy wykonawcy zaśpiewali piosenki w języku niemieckim. Pierwsze miejsce zajęło trio w składzie: Marcin Miłoch, Piotr Beza, Daniel Majuch  z kl.VI a, druga była Kasia Rał z kl. V, trzecia Nikola Szecówka z kl. VI s. Pokazano dwa przedstawienia w języku niemieckim. Widzowie z balonami w kolorach flagi niemieckiej reagowali bardzo żywiołowo na każdą prezentację.

Tego dnia wręczono również nagrody w innych konkursach. Ten o tematyce językowej  wygrała Ula Zemełka kl. VI a, drugi był Jakub Szczypka kl. VI a, trzeci Piotr Beza kl . VI a. W konkursie dla klas V „Z j. niemieckim za pan brat” najlepsi okazali się: I miejsce - Wiktoria Elmanowska, kl . Vs, II miejsce - Angelika Zimońska kl. V b, III miejsce - Batrtek Dryjski kl. V s.

Konkurs plastyczny w dwóch kategoriach wiekowych zakończył się przyznaniem nagród dla Jakuba Kisera – klasa II b – I miejsce, Mikołaja Psyka – II b- II miejsce, Oskara Dobosza  – I a – III miejsce. W kategorii klas IV-VI klasyfikacja wygląda następująco:  Justyna Kurpios kl . VIs, Kacper Polkowski kl. IVs, Aleksandra Gajecka kl. Vb.

- W szkole dzieci uczą się języka angielskiego i niemieckiego. Nauka języka to nie tylko nauka słówek, to także wiedza o państwie, kulturze, zabytkach. Nasi nauczyciele dbają, aby ta wiedza byłą systematycznie przekazywana – powiedział dyrektor Tadeusza Pakuła. – Każdy projekt z partnerem z zewnątrz, tym razem z Instytutem Goethego jest korzystny i dla ucznia i nauczyciela.

 

13

MAJ

2014

3450

razy

czytano